Terrier Maltese Cinsi Köpeğin Fiziksel Kusurları Nelerdir?

Terrier Maltese Cinsi Köpeğin Fiziksel Kusurları Nelerdir?

Malta köpekleri fiziksel açıdan sağlıklı bakımları yapılmadığı zaman kusurları oluşabilecek bir ırktır. Yani bu köpekler belli sağlık koşullarına ve sorunlarına kolayca yatkın hale gelir. Günlük olarak planlı şekilde sağlık kontrollerini yapmak ve belirli sağlık durumlarını n farkında olmak sorunların önüne geçer.  Malta köpeklerinde oluşacak fiziksel kusur kapsamındaki sağlık sorunları arasında;
 
Uzun Kirpikler
Malta köpeklerinde kirpikler zaman için uzar. Kirpiklerin göze temas etmesinden kaynaklı göz sorunları meydana gelir.
 
Solunum Sorunları
Malta köpeklerinin doğru şekilde nefes almasını etkileyecek astım varlığı bulunabilir.
 
Kolit
Bu sorun köpeğinizin kolonunda şişlik ya da iltihaplanma oluştuğunda meydana gelmektedir. İshal ve dışkıda kan belirtileri arasında bulunur.
 
Daralmış Trakea
Sağlık sorunu yavru köpeklerde meydana gelir. Soluk borusunu çevrelemiş olan kıkırdak halkalarının son kısmındaki halkanın içe doğru çökmesi sonucunda meydana gelir.
 
Kalp Üfürmeleri ve Konjestif Kalp Yetmezliği
Bu fiziksel sorun 10 yaşın üzerinde olan Maltalarda gözlemlenir. Çoğu zaman veterinerin kalp dinlemesi esnasında fark edilir. İlerleyici bir hastalık türüdür. İlaç kullanımı düzenli şekilde yapıldığı zaman sorun ilerlemez.
 
Baş Sallama
Baş sallama sorunun birkaç sebebi vardır. Kulak enfeksiyonları, idiyopatik ve kulak akarları baş sallamaya neden olur.
 
Kalça Displazisi
Yavru köpeklerde yaygın olarak gözlemlenir. Köpeğin kalça soketi ve top kısmı yerinden kayar.
 
Hidrosefali
Bu durum beyin hastalığıdır. Köpeğinizin beynini çevrelemekte olan sıvı hacimsel şekilde artar. Tedavi altına alınmazsa ölümcül olabilmektedir.
 
Karaciğer Şantı
Karaciğere gitmekte olan kan akışını etki altına alan konjenital sorundur. Sağlık sorunun şiddet düzeyleri farklılıklar gösterdiği için belirgin semptomlar meydana gelmeyebilir.
 
Cilt Problemleri
Kepek, mantar, uyuz ve akar tarzındaki sorunlar cilt sıkıntılarını meydana getirir.
 

 

Günlük Sağlık Kontrolleri
 
Malta köpeklerinizin düzenli şekilde sağlık kontrolleri yapmak adına aşağıdaki adımları dikkate almanız gerekir. Bu adımlar sayesinde sağlıklı ve fiziksel sorunları olmayan köpeğinizle daha mutlu yaşarsınız.
•  Sıcaklık
•  Burun akıntısı kontrolü
•  Gözlerin kontrolü
•  Testis ve meme kontrolü
•  Ağız kokusu
 
Sağlık Kontrollerinin Önemleri
 
Veterinerlerin sağlık kontrollerini yapması sağlıksal açıdan bakım en önemli parçasıdır. Sağlık bir Malta köpeğinin yılda 2 defa veteriner hekime genel sağlık kontrolü için götürülmesi gerekir. Köpeklerin yıllık şekilde muayene edilmesinde veteriner hekimler hayati organları kontrol altına alacak, dışkısından testler yapacak, idrar testleri uygulayacak, sırt, kalça, diz ve dirsekleri kontrol edecektir. Ayriyeten gözler, ağız, kulak ve burun incelemesi de yapılacaktır. Veteriner hekimler beslenmesi ve gezersizleri konusunda da detaylar verir. Bu detaylar ve gereken kontrollerin yaptırılmasıyla sağlıklı evcil hayvana sahip olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yukarı