Terrier Maltese Cinsi Köpekleri Kimler Tercih Etmeli

Terrier Maltese Cinsi Köpekleri Kimler Tercih Etmeli

Terrier Maltese ırkı en eski cins köpekler arasında yer alır. Bu sayede popüler olan ırklar arasında çoktan yerini almıştır. Malta köpeğinin kesin olarak nereden geldiği belli değildir. Sahiplenecek olan kişilerin öncelikli olarak bu ırk hakkında genel detayları bilmesi zorunludur. Özellikle düzenli yürüyüşü seven köpek dairede yaşayanlar için uygun bir tercih olur. Bakım konusunda ilgi bekleyen Malta köpeğini düzenli egzersiz yapmayı seven kişiler tercih etmelidir. Ayrıca düzenli şekilde tımar edilmesi de bakım için gerekir. Aksi halde uzun, parlak ve yere kadar uzanan tüyleri düğüm olarak size sorun açabilir. Cinsi tercih edecek kişilerin bahçeli bir evi bulunuyorsa köpeğinin düzenini ona göre ayarlaması da gerekir. Malta köpekleri huzurlu, rahat ve konforlu alanlarda yaşamayı sever. Aşağıda bulunan listedeki kişiler bu sevimli hayvanı tercih etmelidir.
 
 Özellik
 Bilgi
 Renk
 Parlak beyaz, hafif düzeyde fil dişi
 Boyut
 20 ila 25 cm
 Ağırlık
 3 ila 4 kg
 Yaşam Süresi
 12 ila 15 yıl
 Karakter
 Oldukça şefkatli, korkusuz, eğlenceli, zeki ve sevecen
 Sahiplenmek için uygun kişiler
 Şehir yaşamında evcil hayvan beslemek isteyenler, yeni köpek sahiplenecekler ve aileler
 Sahiplenmek için daha az uygun kişiler
 Vakti dar olan kişiler, sporu ve yürüyüşü sevmeyen kişiler

 

Köpek Sahiplenmekte Sadece Sevgi Yeterli Değildir.
 
Köpekleri genel anlamda çok sevmek yaşamı bir Malta köpeği cinsiyle geçirmek adına yeterli sayılan kriter değildir. Köpekler büyümeyen bir çocuk misali sizinle birlikte olacaktır. Özellikle onunla uzun yaşam sürdürecek olan kişilerin yaşam koşullarına, karakterine, zamanına ve beklentilerine cevap vermesi gerekir.
 
Yürüyüş Önemlidir.
 
Egzersiz yapmakta ve uzun yürüyüşlerden hoşlanan Malta köpekleri için mutlaka düzenli spor gerekir. Küçük boyutlara sahip olan bu cins için evde yapılan egzersiz dışında kısa aralıkla yapılacak olan yürüyüş yeterli sayılır. Düzenli olarak yürüyüşlerden mahrum bırakıldığında daire içinde mutsuz bir köpek sahibi olursunuz. Bu durum için vakit ayırabilecek olan kişilerin sahiplenme yapması gerekir.
 
Salya ve Tüyü Umursamamak Gerekir.
 
Evde köpek besleyen kişilerin yerdeki ve havadaki tüylere alışık olması gerekir. Özellikle bunları umursayan ya da dert edecek kişilerin Malta köpeğini sahiplenmeden önce bir daha düşünmesi gerekir. Siz uyurken salyalarıyla yalayan bir hayvanı evde istemezseniz kesinlikle köpek beslememelisiniz. Salya köpeklerin sevgi gösterisi arasında bulunan bir eylemdir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı