Terrier Maltese Cinsinin Sık Karşılaşılan Sağlık Problemleri

Terrier Maltese Cinsinin Sık Karşılaşılan Sağlık Problemleri

Terrier Maltese köpek ırkının genetik olarak gelen bir hastalığı genelde bulunmaz. Bu ırk oldukça sağlıklıdır. Küçük ve hassas görünümlerine rağmen az düzeyde sağlık sorunu yaşayan sert köpeklerdir. Malta köpeklerinde meydana gelen sağlık sorunları arasında;
 
Göz Sorunları
 
Düğme büyüklüğünde küçük gözlere sahip olan Malta ırkı loş ışıkta görmenin önüne geçen retine atrofisine yatkın düzeydedir. Özellikle evde bulunan köpeğinizin şaşırdığını ya da bir nesneye çarptığını fark ederseniz kesinlikle veterinere götürmeniz gerekir. Tedavi altına alınmadığı zaman en kötü senaryo olarak körlük meydana gelebilir. Bunun dışında tüylerinin uzun olmasından kaynaklı da göz sorunları oluşabilmektedir. Özellikle yüz bölgesindeki tüyle toplanabilir ya da kesilebilir.
 
Diş Sorunları
 
Malta küçük bedene sahip olduğu gibi küçük bir ağız yapısına da sahiptir. Özellikle dişlerin ağız bölgesine sığması konusundan mustariptir. Dişlerinin bakımı oldukça önemlidir. Düzenli olarak fırçalanmalı ve düzenli diş temizliği yapılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek olan tartar sorunuyla kolayca baş edilir.
 
Karaciğer Şantı
 
Yavru köpeğiniz doğru şekilde gelişim konusunda ilerleme göstermiyorsa karaciğer şantı problemi meydana gelmiş olabilir. Bu sorunda köpeğinizin dolaşım sistemindeki gelişim doğru ilerlemez ve karaciğer etkilenir. Özellikle belirtileri içinde;
 
      •  Güvensizlik
 
      •  Oryantasyon bozukluğu
 
      •  Nöbet geçirme
 
      •  Kusma yer alır.
 
Kolit
 
Malta köpeklerinde sık meydana gelebilecek sağlık sorunu içinde kolit yani bağırsak iltihabı bulunur. Bu sorun dışkıda kan, dışkıda mukus, kusma, kabızlık, ishal ve ağrılı eliminasyon ile kendini gösterir. Teşhisin konulması ve tedaviye bekletilmeden başlanması adına veteriner hekimden yardım alınmalıdır.
 
Kalça ve Bacak Sorunları
 
Malta köpeğinizin diz kapağı bölgesinde sık şekilde oluşabilecek olan çıkmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle obezite sorunun eklemleri etkilemesinden sonra meydana gelir. Düzenli beslemek ve gereken kiloda evcil hayvanınızın kalmasını sağlamak sorunu ortadan kaldırır. Bazı köpeklerde ise bu durumun çözümü için cerrahi işlem gerekir. Avasküler nekroz diye adlandırılan Legg Calve Perthes sorunu da kalça bölgesindeki eklemindeki femur başının çökmesine sebep olur. Özellikle yetişkin Malta köpeklerinde görülen kalça displazisene benzeyen bir sorundur. Bunun için mutlaka veteriner kontrolü ve tedavisi gerekir.

Benzer Yazılar

Yukarı