Terrier Maltese'da Görülen Temel Davranış Sorunları ve Sahip Olduğu Kişiliği

Terrier Maltese'da Görülen Temel Davranış Sorunları ve Sahip Olduğu Kişiliği

Yüksek Sesli Malta Köpekleri

Malta köpekleri eski dönemlerde bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Eve giren bir yabancı ya da evdeki olumsuz bir durumda havlamalarıyla ünlüdürler. Havlama durumu Malta köpeklerinde yalnız kaldıklarında da geçerlidir. Bu ırk kesinlikle tek başına uzun saatler yalnız kalmak istemez. Çevreden şikâyet ya da uyarı gelinceye kadar havlayabilir. Bu sorunun önüne geçmek adına egzersiz ve oyun sürelerini uzatmak gerekmektedir.
 

Sinirli Malta Köpekleri

Malta köpekleri 6 kilogramın altında olan bir ırktır. Bu cins cesur ruhuyla da bilinir. Özellikle sahibine tehlike yaklaştığı zaman ya da evinize hırsız girdiği zaman oldukça sinirli bir yapıya bürünebilir. Diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Hoşlanmadığı zaman ya da huzursuzluk hissettiği zaman onlara karşıda sinirli bir tutum sergileyebilir.
 

Maltaların Bakımı

Evcil hayvan sahibi olarak köpeğinizi tımar yapmaktan ve taramaktan hoşlanmıyorsanız farklı bir cins sahiplenmesi yapmalısınız. Malta köpeklerinin tüylerinin yoğun ve uzun olmasından kaynaklı olarak düzenli taramak gerekir. Taranmadığı zaman saçların karmaşa ve düğüm meydana gelir. Keçeleşmelerinden olmasından kaynaklı olarak cilt enfeksiyonları kaçınılmaz hale gelir.
 

Sağlık Sorunları

Malta köpekleri ciddi düzeyde sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaz. En yaygın gözlemlenen hastalığı karaciğer şantıdır. Bu ırkta kan toksinleri süzmeye fayda sağlayan karaciğeri atlar. Bundan kaynaklı meydana gelebileceği gibi düşük proteinli beslenme yapanlarda da oluşabilir. Karaciğer şantı dışında göz, diz ve diş sorunları da yaşayabilir. Özellikle diş temizliğine dikkat edilmezse hızlıca ağız içi problemi meydana gelir.
 

Kişiliği

         •    Malta köpekleri parlak kişiliği bulunan kucak hayvanlarıdır. 
         •    Sadece zihinsel açıdan değil duygusal bakımdan da oldukça gelişmiş bir köpektir. 
         •    Eğitim konusunda anında karşılık alabilirsiniz. Eğitimde olumlu pekiştirmeye doğru yanıtlar verir.
         •    Meraklı ve eğlenceli olması insanlarla yaşamasını kolaylaştırır.
         •    İnsanları, diğer hayvanları ve çocukları severler.
         •    Gerektiği zaman korkusu olmadan sizi ve kendini savunur.
         •    Kişiliklerinde eğlence ve hareket bulunduğu için düzenli şekilde egzersiz yaptırılmalıdır.
 
Malta köpekleri evde beslenecek köpek ırkları arasından doğru bir tercih olur. Ev yaşamına çabuk adapte olur ve eğitimi de oldukça kolaydır.

Benzer Yazılar

Yukarı