Terrier Maltese Ev, Apartman Dairesi ve Bahçe İçin Uygun Mudur?

Terrier Maltese Ev, Apartman Dairesi ve Bahçe İçin Uygun Mudur?

Küçük köpek ırkları arasında bulunan Malta cinsi tükettiği mama miktarı, bakımı ve ebatlarından dolayı tercih edilir. Özellikle büyük köpeklere göre küçük köpekler apartman daireleri için daha fazla sahiplenilen ırklar arasında bulunur. Daire içinde rahat gezinebilme imkânı bulacakları için daha sağlıklı bir sahiplenme sağlanır. Malta köpeklerinin en eksi yanı havlama sorunudur. Bu sorunla iyi bir eğitim ile baş edilebilir. Yavruluk döneminden itibaren ev, daire ve bahçe yaşamı için eğitilebilir. Evde, apartman dairesinde ve bahçede beslenen köpek cinsleri arasında bulunan Malta ırkı insanlarla yakın ilişkiler kurmayı fazlasıyla sever. Özellikle ona sevgi gösterdiğinizde dikkat etmeniz gerekir. Çünkü onlar heyecanlı köpek cinsler arasında bulunur. Genel itibariyle Malta köpeği ev yaşamına kolay ayak uyduran ve eğitimi basit olan ırktır. Aşağıda bulunan tablodaki detayları dikkate aldığınızda evde, dairenizde ve bahçenizde beslemeniz basit hale gelecektir.

Malta Egzersiz
     •     Bu köpeklerin enerji seviyeleri yüksektir ve oldukça aktiftir.
 
     •     Maltalar egzersizlerini doğru şekilde yapmazsa bastırılan
enerji çiğneme duygusu ve havlamayla karşınıza çıkar.
 
 
Malta Sağlığı
     •     12 ila 15 yıl aralığında yaşam süreleri bulunan Maltalar sağlıklı bir ırktır.
 
     •     Özellikle göz, diş ve diz problemleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

 

Maltaların Havlaması
     •     Özellikle kalabalık ortamlarda beslenen Malta köpekleri için havlama konusunda eğitim verilmelidir.
 
     •     Eğitim sayesinde dairenizin alt katında bulunan komşunuz ya da bahçe komşunuz rahatsız olmaz.
 
 

 

Evde Ne Kadar Yalnız Bırakmalıyım?

 
Malta yavru köpekleri evde uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Yaşlı olan Maltalar ise yavrulara göre daha uzun süre yalnız kalabilir. Yavrular altı aylık oluncaya kadar evde 2 saat yalnız kalabilir. Yaşlılar ise evde 8 saate kadar yalnız kalabilir. Köpeğinizi egzersiz ve spor anlamında yorduysanız bu süreleri uzatma imkânınız daha fazla olacaktır. Altı aya kadar yavrulara bakım gerekir. Özellikle bahçe içinde kalacaksa ne yapacağını bilemediğinden dolayı aşırı hareketlik hale gelebilir. Özellikle küçük yapılarından kaynaklı olarak deliklere girebilir, kuytulara saklanabilir ve sıkışabilir. Evde ya da daire içinde 2 saatten fazla kaldığında havlama sıkıntısından dolayı komşularınızdan şikâyet gelebilir. Bunlarından tamamen önüne geçmek adına iyi düzeyde eğitim ve egzersiz gerekir.
 
Köpeğinizi Güvenli Şekilde Evde Yalnız Bırakın.
 
Malta köpeğinizi evde yalnız bırakacaksanız kesinlikle güvenliğini sağlamak adına almanız gereken bazı önlemler bulunur. Bunlar;
 
      •    İçine düşmeden ve dökmeden kullanabilecekleri su kabı bulundurmalısınız. Özellikle yavrular su kaseleriyle oynamayı sevdiği için kabı çok fazla suyla doldurmak sorunlara yol açabilir.
      •    Köpek kulübesi ya da köpek evi kullanımı yapmak oluşabilecek olan sorunları en aza indirger. Yalnız kapalı ortamda Maltalar ev fazla 1,5 ila 2 saat kadar kalır. Bu sürenin aşılmamasına özen gösterilmelidir.
      •    Tuvalet için doğru alan belirlenmelidir. Malta köpekleri tuvalet konusunda doğru eğitimi almadıysa bir zemini hızlıca kullanabilir. Eğer tuvalet eğitimi köpeğinizde daha oturmadıysa ve onu uzun süre yalnız bırakacaksanız, köpek tuvaletleri için koku ya da sprey kullanımı yapabilirsiniz. Bu sayede nereye tuvaletini yapmasını gerektiğini daha kolay belirler.
      •    Yavru köpekler için az düzeyde yumuşak yiyecekler bırakılmalıdır. Yavrular sert yiyecekleri doğası gereği bırakmak istemez. Yaşlılar için bu durum fark etmez. Köpeğinizi evden çıkmadan besleyip, mama kabına az düzeyde yiyecek koyup çıkarsanız iyi bir uyku çekmesi içinde tetiklersiniz.
      •    Çiğnemesi için oyuncak bırakın. Maltalar çiğneyebilecekleri her şeye dişlerini sokarlar. Onlara güvenli oyuncak bırakmanız yalnız kaldıklarında kendilerini oyalamalarını sağlar.
      •    Kontrol etmek adına kamere kullanabilirsiniz.
 
Malta köpekleri yalnız kalmayı çok sevmedikleri için eğitim şarttır. Doğru eğitim alan köpeğiniz siz yokken eve zarar vermez ve çevreyi rahatsız etmez.

Benzer Yazılar

Yukarı