Terrier Maltese İçin Bakım Önerileri

Terrier Maltese İçin Bakım Önerileri

MÜKEMMEL SAFKAN MALTESE YAVRULARI VONALP GARANTİSİYLE
Terrier Maltese
Orjinal maltese 2 aylık erkek yavru yeni aile arıyoruz ailev
Terrier Maltese
BÜYÜMEYEN CİNS TERRİER YAVRULARI ANKARA PET SHOP TA
Terrier Maltese

İyi Uykunun Önemi;

Terrier maltese  cinsi köpekler hiperaktif bir yapıya sahip olmalarına rağmen yavru köpekler günde 18 ile 20 saat arası uyur. Yaş ilerledikçe uyku saati azalacaktır. Yetişkin köpekler için 12 ile 14 saat uyumak normaldir. Uykusunu iyi alamayan köpek huysuz ve çokça havlayan bir yapıda olacaktır. Köpeğinizin iyi uyku uyuması için; 
 
• Çabuk üşüyebilen terrier maltese uyuyacağı yerin sıcaklığı 25 derece ve üzeri olmalıdır. 
 
• Uyuması için özel bir alanı olmalı döşek veya köpek karyolaları seçenek olabilir. 
 
• Sizin yatak odanızda değil başka bir odada yaması gerekir. 
 
• Yatacağı yerde küçük bir oyuncağı olması nu iyi hissettirecektir. 
 
• Yatağın ya da döşeğin yüksekliği az olmalı böylece köpeğinizin düşme ihtimali olmaz. 

Dişler Hijyenik Olmalı

Düzenli diş fırçalama önerir. Diş sorunlarına eğilim nedeniyle, köpeğinizi sadece yumuşak yiyeceklerle beslememek de önerilir. Kuru ve yumuşak yiyeceklerin karışımı, yani ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması tavsiye edilir. 3 haftalıkken süt dişleri çıkmaya başlar. 8 haftaya kadar tamamen dişleri çıkar. 28 adet olan süt dişleri özenle fırçalanmalıdır. 
 
Diş spreyi kullanın. Bu, dişlerini fırçalanmasına l dayanamayan karşı koyan köpekler için iyi bir seçenektir ve düzenli bir şekilde yapıldığında, plak ve tartarları temizleyecektir Fırçalamada olduğu gibi, bu tür ürünleri düzenli olarak kullanmak en iyi sonucu verecektir. 
 
Diş fırçalamak 3 ila 5 dakikalık bir süre dişlerin köpek diş fırçası ve diş macunu ile fırçalanması gerekir. 

Terrier Maltese Genetik Hastalıkları

• Patella lükx: Patella dizkapağıdır. Luxasyon, anatomik bir parçanın çıkması anlamına gelir. Patellar luxasyonu, diz eklemi içeri girip çıkarak ağrıya neden olur.  
 
• Portosistemik: Karaciğer rahatsızlığıdır kanın tam temizlenmediğinden şüphelenilir. 
 
• Progresif Retina Atrofisi (PRA): Dejeneratif göz bozukluğu olarak bilinir. PRA'nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki foto reseptörlerin kaybından kaynaklanır. Veterinerden yardım almalısınız. 
 
• Beyaz Köpek Titreme Sendromu: Öncelikle beyaz köpekleri etkileyen bu hastalık tüm vücutta titreme, koordinasyon eksikliği ve hızlı göz hareketleri gibi belirtiler gösterir. 
 
• İçten Hapşırma öncelikle köpeğinizin heyecanlandığında veya çok hızlı yemek yediğinde veya içmeye çalıştığında ortaya çıkar. Yaz aylarında havada bulunan polenler veya diğer tahriş edici maddeler allerjik hapşırmalara neden olabilir. Terrier maltesenin burnundan salgılanan salgılar damağına düşer ve vücudun tepkisi ile soluk borusunu kapamasına neden olur. 

Gözlerin Temizliği 

Bu türün gözlerinden akan sıvının dikkatli şekilde temizlenmesi gerekir aksi taktirde göz ve çevresine lekeler oluşur. Hem görüntü olarak hem de sağlık açısından iyi olmayan bu durum için temizliği şöyle yapmalısınız. 
 
• Lekeleri oluşumunu önlemek ve geçmesi için gözleri günlük ılık suyla temizleyin ve çapakları steril bir pamukla bezle alın. 
 
• Terrier maltesenize hazır su içmeye alıştırın. Mineral içeriği yüksek olan su lekelenmeye neden olabilir, bu nedenle köpeğiniz için arıtılmış şişelenmiş su alabilirsiniz. 
 
• Köpeğinizi plastik kapta değil paslanmaz çelikten, seramikten veya camdan yapılmış olan bir kapta besleyin. 
 
• Köpeğinizin kasesini beslenmeleri arasında yıkadığınızdan emin olun. Kullanılan kabın temizliği ve yenilen yemeğin temizliği göz rahatsızlığını etkileyen enfeksiyonların köpeğinize bulaşmasını etkiler. 

Tüy Tipine Göre Bakım Önerileri

Tüy tipi: terrier maltesenin uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Astarsızdır. Tüyleri beyaz olmakla birlikte sarımtırak veya kahverengi lekeleri vardır. 
 
Günlük tüy bakımı: Göz sıvısından oluşan lekelenme riskini önlemek için günlük göz temizliği ve tüy temizliği gerekir. Tüylerin günlük fırçalanması gerekir. Kesimi yaz aylarında daha kısa olmak üzere kışları uzatılabilir Saçının dökülmesi beslenmesinde oluşan eksikliklerden kaynaklanabilir. Yüksek kaliteli yiyecekler ve vitamin eksikliği olmayacak şekilde yemek yemesi tüylerin sağlığı için önemli. 
 
Eğer aşırı biir dökülme varsa Alopesiden kaynaklanabilir. Bu hastalık vücuttaki tüylerin dairesel şekilde dökülmesi ile anlaşılabilir. Hormonlardan kaynaklanan bir hastalık olabileceği gibi başka nedenlerden dolayı da oluşabilir. Birçok nedeni olabilen bir hastalık olduğundan. Veteriner hekime başvurarak tedaviyi öğrenebilirsiniz.
GERÇEK SAF KAN TEACUP MALTESE TERRİER EV BEBEKLERİ
Terrier Maltese
SEVİMLİ MALTESELERİMİZ
Terrier Maltese
Prensler satışta
Terrier Maltese
Sizden Gelen Yorumlar 3 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

En Son Gelen Yorum

Terrier Maltese İçin Bakım Önerileri

Mine 9 Ağuştos, 20:17

aynı köpekten bendede var 5 yaşında cok tatlı ama tüyleri sürekli karışıyo sokakta buldum ben bu köpeği adını pofi koyduk ılk buldugumda vıcudunda yara ızlerı vardı tuylerı cok uzundu tuylerını kestırdım yaraları ıcın veterınere goturduk bakımı tamamlandı. butun bakımlarının bıtmesı kontrollerının yapılması ıcın bıze 2 gun verdıler 2 gun veterınerde kaldı sonrasında 3 saatlık bır egıtıme verdım ve egıtımlı akıllı tatlı bır kopege donustu cook tatlı bır cıns ama ozellıkle tuy ve diş bakımına özen gosterın bırde bu hayvanların sırtları kambur oluyor hastalıktan dolayı olan bişey değil korkmanıza gerek yok yanı bakımı bıraz zor olan sevılmesı tatlı olan egıtmesı bıraz zor olan cocuklarla arası ıyı degıl ama 9 yasından buyuk cocuklarla ıyı yanı ısırmaz ılk aldıgınzda yabancılayab ılır alışması ıcın bıraz zaman gerekmekte çok yemek seçen bır tıp ve tasmasına çok bağlı olan bir köpek cinsi ama yinede tavvsiye ederim bu cinsi ne kadar dejavantajları olsada cok tatlı bir cins ama aile kopegı olarak almayın tavsiye etmem ailede sadece bir kişiyi sahibi olarak görüyor ve yanlız kalmaya alışık olamayan bir cins yani bakılabilir. :D

{{ yorum.yazan }}
Cevapla
{{ cevap.yazan }}
Yukarı