Terrier Maltese Irkının Fiziksel Özellikleri ve Karakter Yapısı

Terrier Maltese Irkının Fiziksel Özellikleri ve Karakter Yapısı

Terrier Maltese Cinsinin Vücut Yapısı;

 

Erkek 21 – 25 cm 
Dişi 20 – 23 cm

Ağırlık 

Erkek 3 – 4 Kg 
Dişi 3 – 4 Kg

Ortalama Yaşam 

15-18 yıl
 
Terrier Maltese bilinenin aksine öğrenmeye istekli bir cinstir. Genelde oyuncak boyuttaki köpeklerin eğitimi zor ve saldırgan olarak bilinirler. Çok dost canlısı ve sosyal olan Terrier Maltese yüksek enerjiye sahip olması ilk defa köpek sahiplenenleri zorlayabilir. Küçük köpeklerden sakin yapıda olması beklense de bu cins için bu kural geçerli değil. Aşırı ilgiyi sevmeyen Terrier Maltese kendi başına oyuncakları ile oynayarak vakit geçirebilir. Bu durumda yalnız kaldığında uzun süre olmamak şartı ile sorun yaşatmaz.
 
Yuvarlak bir kafatasına sahip olan bu cins diğer oyuncak ırkların aksine yuvarlak bir yüze sahip olmak için özel bir tıraşa gerek duymaz. Yuvarlak ve genelde koyu renkli gözlere sahip olan Terrier Maltese ‘in burnu geniş ve siyahtır. Başının üzerinde yana uzanan tüylü kulakları vardır. Oyuncak türüne dahil olan boyutları küçük, uzun gövdeli ve enerjik bir köpektir. Bu cinste renk her ne olursa olsun dudakları patileri ve burnu her zaman siyahtır. Uzun bir gövdeye oranla daha kısa bacaklara sahiptir. Bacak boyunun %60’ı kadar uzunlukta kuyruğa sahiptir. Kuyruğu uzun tüylerle kaplı ve genelde vücudunun üzerine doğru kıvrıktır.

Terrier Maltese'in Evcil Hayvanlara ve Yabancı İnsanlara Davranışı

 
Yeni karşılaştığı insanlara karşı ılımlı bir tutum sergileyen Terrier Maltese kısa sürede sıkı bağ kuran bir cinstir. Sosyal ortamlara uyum sağlayan ortamın ilgisini üzerinde toplamayı seven bu cinstir. Sürekli ilgiyi üzerinde istediğinden sevdiği oyuncakları belirleyip onlarla zaman geçirmesi için teşvik etmelisiniz. Bu şekilde evde yanınızda iken veya evde iken onunla ilgilenmeniz için sizi zorlamaz. Diğer oyuncak ırklar içinde kendi kendine eğlenebilen birkaç köpekten biridir. Evcil hayvanlar için köpeklerden ziyade kedilerle de arası oldukça iyidir. Tabi ki alışma sürecinde yan yana durmalarını beklenmemeli. Eğer evinizde bir kediniz varsa mamasını ve oyuncaklarını kediden uzakta tutmanızda yarar var.

Terrier Maltese Cinsinin Dünya Standartlarına Göre Boyutları

 
AKC cinsi standartlarına göre Terrier Maltese cinsinin ağırlığı 4 kilogramın altındadır. Terrier Maltese 1,5 ila 4 kg arasında değişmektedir. Boy ile ilgili olarak, standart bir yükseklik yoktur. Ancak, erkek Terrier Maltese 21 ila 25 cm arasında değişmektedir. Cinsin dişileri biraz daha küçük kemik yapısına sahip oldukları için 21 ila 23 cm arasında boya sahiptir. Bu ölçüm zeminden omuza kadar olan bölüm ölçülerek bulunur kadardır. Bu boyutlara ek olarak tea cup diye tabir edilen 3 kiloya kadar inen 0 numara ismi ile de anılan Terrier Maltese köpeklerde en çok talep görenlerdir. Bu boyuttaki köpeklerin hava sıcaklıkları gibi birçok etkenden hızlıca etkilenebilme gibi dezavantajları vardır.

Terrier Maltese Cinsinin Kabul Görmüş Kürk Renkleri

 
Terrier Maltese cinsinin en çok öne çıkan rengi beyazdır. Beyaz rengin yanında Beyaz-limon ve Beyaz-bronz renkleri de azda olsa görülmektedir. Genel olarak, bir Terrier Maltese cinsinin karnı açık pembe olmalıdır. Ancak köpek büyüdükçe, göbekteki pigmentasyon kararabilir. Bu durum genellikle doğal güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.
Terrier Maltese cinsi olgunlaştığı zaman hafif bir renk değişikliği yaşayabilir. Bu şekilde beyaz renk hafif lekeler ile limon veya tan rengine dönebilir. Cinsin sık görülen rengi beyaz renkte  burun, göz kenarları, dudaklar ve pençe içleri AKC standartlarına göre siyah olmalıdır.

Terrier Maltese Cinsinin Genel Ruh Hali

 
Evin içinde bakılan köpeklerde oyun alanı, oyuncakları gibi oyalanacağı eşyaları yanında olmazsa tek başına kaldığında etrafına zarar verebilir. Oyun alanına yerleştirildiğinde ayrılık sorunu yaşamasa da 8-10 saat tek başına kalması beklenilmemelidir. Aile içinde iken oyuncu aktif bir köpektir. Kulakları hassas olan bu cins küçük seslere de tepki verir. Bu sebeple ev içerisinde iyi bir bekçi ve uyarıcıdır.

Terrier Maltese Kürk Yapısının Olumlu ve Olumsuz Yönleri

 
Terrier Maltese’in kürkü Poodle gibi az miktarda tüy dökme özelliğini taşır. Poodle kadar olmasa da günlük taramaları yapılarak ölü tüyler alındığı takdirde tüy dökümü ile karşılaşılmaz. Yumuşak tüyleri yavruluk dönemlinden sonra kalınlaşarak güçlense de yumuşak bir yapıda kalmaya devam eder.
Genellikle beyaz renkte olduklarından, yaramaz ve hiperaktif olduklarından kirlenmeye çok müsait bir yapıları vardır. Özellikle yemek yedikten sonra ağız çevresi ıslak mendille silinmeli. Bunun yanında yüzü ve göz çevresi ıslak mendille günde 2 ya da 3 kere silinmeli. Beyaz tüyü temiz tutmak için bu uygulamalar şarttır. Yüzlerindeki tüyler uzun olduğundan her hafta göz çevresinde uzayan tüyler kesilmelidir.

Terrier Maltese Neden Ev için En İdeal Tür?

 
Apartman daireleri için Terrier Maltese’in diğer oyuncak köpek ırkları içinde en uygun cinslerden biridir. Küçük boyutlu oluşu, tüy dökmeme özelliği, tuvalet eğitimini kolay öğrenmesi ve tüylerinin anti alerjik oluşu Terrier Maltese’i ideal bir cins haline getiriyor. Tabi tüm bu özellikler safkan bir Terrier Maltese’in özellikleri. İlk defa evinde köpek beslemek isteyen aileler için çocuklarla ve evcil hayvanlarla arasının iyi olması da önemli bir etken. Bunun yanında küçük yapılı hassas bir vücuda sahip olduğundan 2,5,-3 yaşındaki çocuklarla oyuncak yapılı yavru köpekler yalnız bırakılmamalıdır. Yine küçük boyutları sebebi ile evde yeterince enerjisini atmaya yardım edilirse her gün yürüyüşe çıkarılmasa sorun teşkil etmez.

Terrier Maltese Cinsine Özgü 5 Özellik

 
 
Tarihte kraliçeler Terrier Maltese’i altın tabaklarla beslerlerdi. Mısır'da ve Yunanistan'da bulunan Terrier Maltese cinsi köpekler için mezarlar inşa edilmiştir. Birinci yüzyılda Roma valisi olan Publius’un, eşi Issa adında küçük bir Terrier Maltese’e sahipti.
Milyarder Leona Helmsley'in çok sevdiği Terrier Maltese’ne 2007 yılında öldükten sonra, 12 milyon dolarlık servetini bakım masrafları için bırakmıştır.
Köpek tüyüne karşı alerjisi olanlar için Hipoalerjenik tüylere sahip olan Terrier Maltese cinsi ideal bir köpektir.
Tüyleri beyaz ve kolay leke tuttuğundan Terrier Maltese’leri gün içinde ağızlarını ve yüzlerini ıslak mendille silerek kalıcı lekeler oluşmasını engellemek gerekir.
Genellikle büyük köpekler terapi için kullanılırken, Terrier Maltese’in yeni insanlara karşı neşeli ve pozitif olduğundan terapilerde kullanılan nadir köpek cinslerinden biridir.
 

Terrier Maltese Sahiplenmeden Önce Bunları Bilin

 
Soğuğa karşı dayanıksız olan Terrier Maltese nemli ve rutubetli alanlarda yürüyüşe çıkarıldığında kolayca hastalanabilir.
Terrier Maltese küçük yapılı hassas köpekler olduğundan 2,5-3 yaşında çocuk sahibi ailelere tavsiye edilmez.
Ağız ve göz çevresini gün içinde ıslak mendille silerek sürekli temiz tutun. Aksi takdirde kısa sürede lekeler oluşacaktır.
Tük dökmeme özelliğine sahip bu köpek cinsinden maksimum verimi almak için günlük rutin taranmasını ve temizliğini ihmal etmeyin.
Kendi başına vakit geçirebilen bir köpek olsa da 8 saat ve üzeri köpeğinizi yalnız bırakmayın.

Dünyanın En Eski Oyuncak Irklarından Terrier Maltese’in Kökeni

 
Dünya'nın nerdeyse her yerinde bulunan bu cinsin varoluş hikayesini inceliyelim. Maltiz olarak teleffuz edilen köpeğin ismi Malta’dan gelir. Küçük köpeklerde bilinenin aksine eğitimi kolaydır. Terrier Maltese, en az iki bin yıl öncesine uzanan geçmişe sahip oyuncak ırklarının en eskilerinden biridir. Sanatçılar, şairler ve yazarlar bu küçük köpeği Yunanistan, Roma ve Mısır'a ait eserlerde yer verdiler. Yunanlılar, Terrier Maltese köpekleri için mezarlar inşa ederken, Mısırlılar eserlerinde bu köpeğe sürekli methiyeler dizmiştir. Tarihteki önemine rağmen, Terrier Maltese kökeni kesin değildir. Birçoğu, ırkın Spitz veya Spaniel tipi köpeklerden Akdeniz'de Malta Adası'nda üretildiğine inanırken, diğerleri bu cinsin İtalya’da üretildiğine inanıyor. Bunun yanında bazıları da aslen Asya'dan çıktığına ve küçük Asya köpek cinslerinin çoğunun üretiminde rol oynadığına inanıyor. Avrupa Terrier Maltese’lerinin burunları daha uzun Asya kökenli olanların burunları daha basık ve kısadır.

 

Benzer Yazılar

Yukarı