Terrier Maltese Kedileri İle Aynı Yerde Yaşayabilir Mi?

Terrier Maltese Kedileri İle Aynı Yerde Yaşayabilir Mi?

Terrier Maltese ırkı, kedilerin çoğunluğu barış içinde yaşamayı öğrenebilir düzeyde uyumludur. Sizin göstereceğiniz sabır ve ısrar ile birbirleriyle anlaşarak tolere etmelerini öğretebilirsiniz. Beraber huzurlu ve mutlu yaşamaları aşağıda bulunan detayları dikkate almak önemlidir.
 
•Malta köpeğinizi kedinizle ya da kedinizi Malta köpeğiyle tanıştıracaksanız öncelikli olarak iki hayvanında vücut diline dikkat etmek gerekir.
 
•Evinize getirdiğinizin kulakları geriye doğru çekilirse ya da geriye doğru salınırsa bu durumdan memnun olmadığının kanıtıdır.
 
•Malta köpeği kediyle karşılaştığı zaman koklama konusundan aşırı düzeyde yoğunlaşabilir. Bu aşamasa havlayabilir, bakabilir ve sertleşebilir. Bunlar meydana geldiği zaman Malta köpeğinizin memnun olmadığını anlamalısınız.
 
•Köpeğiniz kedi etrafında gevşeyen hareketlerle duruyorsa bu durumdan memnun demektir.
 
 

Malta Köpeğinize ve Kedinize Yardımcı Olun.

Malta yavrunuzun ya da yetişkin köpeğinizin kedinin yaklaşımına göre etkileşimi de değişkenlik gösterir. Bu durumda da ikisinin vücut dillerinin izlenmesi gerekir.

 

Etkileşim Konusunda Zorlama Durumuna Geçmeyin.

İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da doğru alışkanlık kazanmanın süresi 21 gündür. Bu alışma sürecinde sizlerin de sabırlı şekilde davranmanız önemlidir. Tanımadığımız birisiyle asansörde mahsur kalmayı hiçbirimiz istemeyiz. Evcil hayvanlarımızda kendi alanlarında ikamet tanıma açısından aynı bizler gibi hissetmektedir. Bu durumda önemli olan Malta köpeğinizin veya kedinizin koklamaları, gizlenmeleri ve oynamalarını sağlamak olmalıdır. Onları aynı oda içinde tutmak kesinlikle bir işe yaramaz. Bu durum onların stresli ve panik haline gelmesine sebebiyet verir ve korkunç sonuçları meydana getirebilir. Kendi alanları olduğu zaman daha basit şekilde alışma süreci yaşarlar.
 

İşler İyi Gidiyorsa Etkileşimi Çoğaltın.

Malta köpeğiniz ile evinizde bulunan kediniz birkaç hafta sonra sorunsuz şekilde iletişime geçmişlerse aynı anda yemek yeme deneyimi yaşatabilirsiniz. Bu durum zamanla olanların birbirlerine bağlanmasına olanak sağlar. Yemek dışında oyunlar ve egzersizler konusunda beraber bir şeyler yapmak iletişimlerinin çoğalmasını sağlar. Zaman içinde birçok faaliyetlerini beraber yapmaya başladıklarını görebilirsiniz.
 
Malta köpekleri kedi familyasına hızlı ve iyi şekilde uyum sağlayan bir ırktır. Yalnız bazen bu durum tam tersine dönebilir. Böyle zamanlarda kendiniz işin içinde çıkamazsanız profesyonel köpek eğitmenleri ya da davranış danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yukarı