Terrier Maltese Köpeğinizin Bir Günü Nasıl Geçmeli?

Terrier Maltese Köpeğinizin Bir Günü Nasıl Geçmeli?

 

İnsanlar evcil hayvanlarını sonuna kadar bakmak adına sahiplenirler. Bazen istenmedik durumlardan kaynaklı olarak evcil hayvanlarını farklı kişilere vermek zorunda kalabilirler. Bu durum her köpek ırkında olduğu gibi Malta köpeklerinde de belli başlı sorunların yaşanmasına neden olabilir. 
 
Duygusal Değişimler
 
Köpekler sahiplerini değiştirdikleri zaman farklı duyguları yaşamaya başlar. Özellikle sahibini kaybeden Malta köpeklerinde depresyon sık şekilde görülmektedir. Bu sorunda köpek oynama konusunda motive olmaz, dikkat eksikliği meydana gelir ve sürekli uyumak ister. Bazen köpekler farklı bir eve geçişlerinde endişe sorunuyla baş eder. Bu durumda sık şekilde sızlanma, hayal kırıklığı ve korkuyla karşılaşırlar. Duygusal değişimler ancak Malta köpeği yeni sahibine alıştığı zaman geçer.
 
Fiziksel Değişimler
 
Duygusal değişim olduğu gibi yeni sahibine geçen Malta köpekleri fiziksel anlamda değişimlere uğrar. Stresten kaynaklı olarak fiziksel değişimler birçok köpekte meydana gelebilir. Bu durum nadiren de olsa veteriner hekime başvurmaya sebep olabilmektedir. Özellikle sindirim rahatsızlığı en yaygın sorundur. İki günden daha uzun süre devam ederse veterinere başvurmak gerekir.
 
Geçiş Pürüzleri
 
Sahibini değiştiren köpeklerin oluşan stresini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu durumu yumuşak hale getirmek adına belli başlı noktalar bulunur. 
   •   Köpeğinizin kulübesini ya da yatağını evin en sakin alanına yerleştirmek önemlidir. 
   •   Hareketli durumlar stres ezici duruma getirdiğinden köpeğinizin geri çekilip dinlenebileceği alan gerekir. 
   •   Eski sahibinde olan güvenlik durumu hissiyatını yaratmak adına bir parça kıyafet ya da oyuncak istenebilir.
   •   Ayrıca yeni sahiplendiğiniz Malta köpeğe doğru bir beslenme düzeniyle beslenmelidir.
   •   Ona eğlenceye odaklanmasına ve daha çok enerji yakmasına olanak sağlayacak egzersizlerde yaptırılmalıdır.
 
Malta Köpeği Yeni Sahibine Nasıl Tepki Verir?
 
Malta köpeklerinin yeni sahiplerine nasıl tepkiler vereceği köpeğin yaşına ve eski yaşamının genel durumuna göre farklılıklar gösterir. Yeniden bir sahibe geçiş köpek için oldukça stresli bir durumdur. Özellikle de mutlu ve huzurlu bir ev içinden geliyorsa endişe, kaygı ve depresyon oluşabilir. Bunun tam tersi bir evden geliyorsa da aynı duyguları hissetmesi normaldir. Bu tepkiler sizlerin göstereceği sevgi ve ilgiyle zaman içinde azalacak ve Malta köpeği size alışacaktır.
 
Yeni Eve Alışmasına Nasıl Yardımcı Olunur?
 
   •   Sahiplendiğiniz köpeğinizi eve getirmeden önce aile bireyleriyle tanıştırmak iyi bir fikirdir. Bu tanışmada köpeğin eski ailesinin olması idealdir. Bu sayede ilk tanışmadan itibaren Malta köpeği sizin yanınızda kendini güvende hissetmeye başlar.
   •   Eve gelen köpeğin yaşam alanı sakin bir alanda olmalıdır. Yiyeceği, içeceği ve eski oyuncakların bu alanda bulunması alışması bakımından gerekir.
   •   Köpeğin yeni evine geçişi sabah saatlerinde yapmalıdır. Çünkü köpekler genel olarak geceleri daha endişeli olur.
   •   Yeni sahibi olarak evinize geldiğinde ev turu yaptırmalısınız.
 
Yeni Aileye Alışması Ne Kadar Sürer?
 
Malta köpeklerinin ve diğer ırkların yeni evine alışmasının ne kadar süreceği yaşına ve geçmişine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sahiplendiğiniz Malta köpeği yavrusuysa geçiş süreci daha kolay ilerler. Yetişkinlerde ise bu süre birkaç günden birkaç aya kadar çıkabilir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı