Terrier Maltese'ın Hassas Olduğu Konular Nelerdir?  

Terrier Maltese'ın Hassas Olduğu Konular Nelerdir?  

Terrier Maltese ırkının en hassas olduğu konular arasında sağlık sorunları bulunur. Aslına bakılırsa bu ırk oldukça sağlıklıdır. Yalnız zaman içinde çevresel etkenler ve genetik faktörler bazı bölgelerde Malta köpeğinizde hassasiyet meydana getirebilir Bunların içinde;
 

Sapkın Kirpik Durumu

Malta köpeğinizin kirpiklerinin normalden daha fazla büyümesi durumudur. Kirpiklerin göze temasından sonra tedavi gerektiren vakalar meydana gelir.
 

Solunum Sorunları

Malta köpeğiniz düzgün düzeyde nefes alması konusunda sorunun meydana gelmesi olarak tanımlayabiliriz. Özellikle astım sorunuyla karşı karşıya kalınabilir. Solunum sorunu oldukça tehlikeli bir durum olduğundan dolayı en kısa sürede tedavi altına alınmalıdır.
 

Kolit

Köpeğinizin kolon bölgesinde şişlik ile iltihaplanma meydana geldiğinde kolit oluşur. Bu durum bazen parazitten kaynaklanabildiği gibi bazen de stresten meydana gelebilir. Belirtileri arasında;
 
     •     Dışkının ishale dönmesi
     •     Dışkıda kan
     •     Kronik hale gelebilir.
 

Daralmış Tarkea

Soluk borusunu çevrelemekte olan kıkırdak halkalarının içe doğru çökmesine sebep olan genetik durumdur. Bu sorun sıkı tasma kullanılmasından da kaynaklanır. Ciddiyet durumuna göre cerrahi işlem gerekebilir.
 

Kalp Hassasiyeti

10 yaşın ve daha büyük olan Malta köpeklerinde gözlemlenir. Çoğunluğundan dışa dönük şekilde belirtiler meydana gelmediği için veteriner kontrollerinde fark edilir.  Kalp üfürüm sorunu 1 ila 6 arasında derecelendirilmektedir. 1 ile 3 arasında olan kalp üfürüm sorununa tedavi için işlem gerekmez. 4,5 ve 6 derecede olan Maltanız nefes almada ve egzersiz yapmada sorunlar yaşar. Tedavisinde kan basıncının düşmesi adına ilaçlar kullanılabilir.
 

Kalça Displazisi

Malta köpeklerinin en hassas olduğu sağlık sorunudur. Bu sorunda kalçanın soketi ve top kısmı yerinden çıkar. Günlük yapacağı aktiviteler konusunda zırlar. Hatta yürüme konusunda zorluklar meydana getirebilir.
 

Nadir Şekilde Meydana Gelen Hastalıkları

     •     Baş sallama, kulak enfeksiyonları, idiyopatik ve kulak akarları neden olur.
     •     Hidrosefali, çok nadir meydana gelir. Beyin bölgesindeki sıvıda hacimsel olarak artış meydana gelir. Ciddi ve ölümcül olabilir.
     •     Karaciğer şantı, karaciğere gitmekte olan kan akışının etkilenmesinden oluşur.
     •     Cilt sorunları, mantar enfeksiyonu, uyuz, akarlar ve istilacılardan kaynaklı oluşur.
 
Malta köpeğinizin hassas olduğu sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması adına düzenli veteriner 
kontrollerini yaptırmanız, doğru beslenme dışına çıkmamanız ve egzersizlerine dikkat etmeniz gerekir.

Benzer Yazılar

Yukarı