Terrier Maltese Nasıl Bir Köpektir?

Terrier Maltese Nasıl Bir Köpektir?

Terrier Maltese köpeği iyi eğilimli karaktere sahiptir. Özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar tarafından fazlasıyla sevilir. Holly Barry, Paris Hiltoın ve Lindsay Lohan gibi ünlüler tarafından da sahiplenilmiştir. Cinsin kökeni MÖ 6.yy kadar dayanır. Yalnız bu tarih konusunda belgesel açıdan bir kanıt bulunmamaktadır. Küçük boyutlarıyla dikkat çeken Malta köpeklerinin yetişkin olanının bile boyu 20 ila 25 cm aralığında ve en fazla 4 kg’dır. Kafa bölgesi geniştir, elmacık kemiğinin orta bölgesine kadar olan mesafe burun uç kısmına kadar eşit düzeydedir. Ayriyeten;
 
     •  Göz bölgesi oval, rengi kahve ve dış bölgesi siyahtır.
 
     •  Boyun bölgesi orta uzunluktadır.
 
     •  Kulaklar yere düşük ve parlak tüylerle kaplıdır.
 
     •  Kuyruğu arkaya doğru eğilmiş tüylü bir yapıya sahiptir.
 
     •  Ön bacak bölgesi kısa ve düz, arka bacak bölgesi de aynıdır.
 

Karakter

Malta köpekleri özel ilgi göstermeye alışık bir karakterdir. Oldukça eğlenceli, pozitif, enerjik ve neşelidir. Karşıdakinin duygu ve düşüncelerini hisseden nazik bir yapısı bulunur. Çocuklarla ve sahipleriyle eğlenmeyi severler. Ayriyeten sahibine aşırı düzeyde sadıktır ve onu bencillik düzeyinde koruyabilir.
 

Bakımı

Minyatür düzeyde karşımıza hareketli yapısıyla çıkar. Buna rağmen büyük alanlara ihtiyaç duymazlar. Malta köpekleri hareketli yapılarından kaynaklı olarak yaralanmalara maruz kalabilirler. Bu açıdan kırılgan bir tarafı bulunur. Hassas yapılarından kaynaklı olarak aşırı soğuk ve aşırı sıcaklara tahammül edemezler. Bunun yanı sıra kire, neme, yağmura ve aşırı suya tolerans göstermediklerini de atlamamak gerekir. Özellikle yağmurlu havalarda sokakta yürüyüş yapmak bakımı açısından evde egzersiz yapmak daha faydalı olur. Saçlarının uzun olmasından kaynaklı düzenli olarak taranması gerekir. Düzenli taranmadığı ve yıkanmadığı zaman etrafta bulunan kiri ve tozu toplaması kaçınılmaz hale gelir. Bunun içinde şampuan ve saç kremi kullanımı yapılmalıdır.
Malta köpeğinizin bakımında önemli olan diğer bir noktada göz bölgesidir. Bu köpeklerin göz alanı ıslak olduğundan ve sıvı bıraktığından dolayı bu alandaki saçlarda sararmalar meydana gelebilir. Ayrıca gözlerin saçla kaplı olması sağlık sorunlarını da ortaya çıkartabilmektedir. Bunun içinde düzenli olarak saçların toplanması ya da kesilmesi gerekir.
 

Eğitim ve Ebeveynlik

Malta köpeğiniz her türlü egzersize kolay şekilde katılım sağlayabilir. Diğer ırklarla da kolayca geçim sağlayabilir. Zekâları yüksek düzeyde olduğu için kesinlikle eğitim ve ebeveynlik konusunda sıkıntılar yaşamazsınız. Verebileceğiniz tüm alışkanlıklarda ve eğitimlerde sizi can kulağıyla dinleyeceği için zorlanmadan yol alabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı