Evinizdeki Köpek Tüylerinden Kurtulmak

Evinizdeki Köpek Tüylerinden Kurtulmak

Bir köpeğiniz varsa tüylerinin evin hemen her yerinden çıkabileceğini bilirsiniz. Özellikle mobilyalarda, yatağınızda, perdelerde hatta ortalıkla bıraktığınız yiyeceklerde bile tüylerine rastlayabilirsiniz. Köpeğinizin kürk türüne göre döktüğü tüy miktarı farklılık göstermesinin yanında insanlarda özellikle alerjik etkisi olan tüylerde bulunuyor. Onları ailenin bir üyesi gibi görmek gerektiği için tüyleri sizi rahatsız etmese bile herkes için en sağlıklı olanı tüy konusuyla mücadele etmektir. Bu durumlar göz önüne getirildiğinde köpeğinizin tüylerini kontrol altında tutmak kendimizi, ailemizi hatta köpeğimizin kendisini korumak için yapılması gereken bir durumdur. İlk etapta bu sonsuz bir döngü gibi görünse bile yapılması gerekiyor. Peki bunu evimizin her yerinde gerçekleştirebilmek için ne yapabiliriz?

Parke ve Laminant Zeminlerde Tüy Temizliği

 
 
Elektrikli süpürge kullanmak zemin temizliği için ilk akla gelen ve en basit yöntemler arasında yer alıyor. Süpürge pratik görünmesine rağmen her zaman en iyi çözüm olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun sebebi temizlik esnasında hafif tüylerin tekrardan havaya kalkması ve verimsiz bir temizlik olmasından kaynaklanıyor. Bunun önüne geçebilmek adına biraz geleneksel görünse bile elektrik süpürgeden önce Kitchen Beauty'nin Köpek Tüy Toplayıcı’sından faydalanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Online olarak birçok siteden temin edebilirsiniz. 
 
 
Fiyat performans olarak karşılığını çok iyi veren bir ürün olduğunu belirtelim. Bu tüy toplayıcı ile tüylerin büyük bir bölümü temizlendikten sonra elektrikli süpürgenin kullanılması tüylerin havaya uçuşmasını büyük oranda önleyecektir. Süpürgeye alternatif olarak zeminlerde kullanabileceğiniz yöntemler arasında nemli bir paspas bulunuyor. Bu paspaslarla sadece köpeğinizin tüyleri değil zemindeki diğer tozları da temizlemiş olacaksınız. Bu esnada herhangi bir deterjan kullanabilirsiniz. Deterjan kullanmak özellikle tüy temizleme konusunda tüylerin zemine tutunmasını zorlaştırdığı için bir sonraki temizliğiniz için de faydalı olacaktır.
 
Mikrofiber toz paspas kullanmak özellikle parke zeminlerde boşluklara dolmuş olan tüyleri almak için en iyi yöntemler arasında alıyor. Bu bakımdan yine fiyat performans olarak işinize yarayacak VIENEV Magic Flat Mop setini kullanabilirsiniz. Online alışveriş sitelerinden kolayca temin etmeniz de mümkün. Kullanımı oldukça basit ama gerçekten etkili bir temizlik sunacaktır. Temizliğin ardından paspası çamaşır makinesine atarak temizliğini yapıp yeniden kullanmanız da mümkün.
 

Halı ve Kilimlerde Tüy Temizlemenin Kolay Yolları

 
 
Halı ve kilimleri temizlemek zemine göre daha zor gibi görünse de bu durumu kolaylaştırmamız mümkün. Köpeğimizin tüyleri halıların liflerinin arasına girme durumuna sıkça rastlanır. Elektrikli süpürge ile temizlemeye başlamadan önce halının diplerine kadar girmiş olan tüyleri temizlemek için Eldora'nın Büyük Boy Halı Tüy Toplama Tarağı oldukça işe yarayan bir ürün olarak temizlik malzemeleriniz arasında yerini almalıdır. Bu ürünü kullanmak hem temizliği kolaylaştıracak hem de elektrikli süpürgenizin tıkanmasını önleyecektir. Bir yere kümelenmiş tüyler süpürgenize zarar verebileceğini unutmayın. Hem süpürme işlemini kolaylaştırmak hem de süpürgenizin ömrünü uzatmak adına tercih etmenizde fayda var.

Köpek Tüylerini Mobilyalardan Kolayca Temizlemek

 
 
Sadece bizler değil köpeklerimizde bizimle birlikte mobilyaları kullanırlar. Bu durum mobilyaların döşemelerinin tüyle kaplanmasına sebep olur. Döşeme ve kumaş mobilyalarda basit ama etkili bir yöntem olan kuru lastik eldiven veya nemli bir süngerden faydalanmak. Zemin temizlemek ile aynı mantık ile hareket edilen nemli sünger ve kuru lastik eldiveni elinize geçirip temizlemek istediğiniz yüzeyde yuvarlak çizerek elinizi hareket ettirmek tüylerin kolayca bir araya gelmesini sağlayacaktır. Bunun yanında mobilyaların temizliğinde tüy toplama rolusu kullanılabiliyor. 
 
Oldukça basit bir yöntem olmasına rağmen işe yaradığını belirtelim. Özellikle döşemeyi başka bir yöntemle temizlemeye başlamadan önce tüy toplama rulosu ile üstünden geçmek sonraki işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.  Birçok marka bu rulolardan satıyor online olarak oldukça ucuz bir fiyata satın alabilirsiniz. Mobilyalarının ayaklarına da dikkat etmenin tüy temizliğinde yeri oldukça fazla. Mobilya ayaklarındaki çıkıntılara sürtünerek sürekli orada tüy birikmesine sebep olabiliyorlar. Bunu da önlemenin kısa ve oldukça basit bir çözümü mevcut, zımpara kullanmak. Çıkıntı olan tüy birikmesine sebep olan yeri zımparalamak sorunu çözecektir.
 

Yataklar, Yastık ve Perdelerden Tüylerin Temizlenmesi

 
 
Köpeklerinizle birlikte yatmıyor olsanız bile mutlaka yatağınıza gelecek ve oralara tüy bırakacaktır. Bu durum hem köpeğin hem de bizim sağlımız açısından önemli olduğu gibi köpeğimizin yataktan uzak durması tüy miktarını azaltacaktır. Böylece temizliği de koltuk döşemelerine göre daha kolay olacak. Çift Taraflı Köpek Tüyü Toplama Fırçası, basit ama etkili olan bir yöntemdir. Online olarak birçok çeşidi bulunan ürünlerden birini sipariş ederek sık sık kullanıldığı takdirde ek bir temizliğe genelde gerek kalmadan tüyler alınmış oluyor. Kumaş yüzeylerde de etkili olan fırça ile yastıkların temizlenmesi mümkün. Fırçayı aynı zamanda perdelerde de kullanabilirsiniz. 
 
Yastıklarda temizlik için koli bandı kullanılıyor ama ne kadar kullanışlı olduğunu test edip görebilirsiniz. Yine perdeler için her defasında çıkartıp silkme işlemi zor olacağı için kuru bir sünger ile ilk etapta tüylerin dökülmesi ardından süpürerek temizlemek mümkün. Bunların yanında genelde elektrikli süpürgelerle birlikte gelen aparatlar kullanabilirsiniz. Tüyü Temizleme Başlığı olarak bilinen süpürge aparatlarından birini sipariş ederek yatak gibi yüzeylerin temizliğinde bu aparatları kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 

Köpek Tüylerini Azaltmanın En İyi Çözümü Köpeğinizle İlgilenmek

 
 
Köpek tüylerini azaltmak yine köpeğimizden geçtiğini bilmek lazım. Köpeklerimizle ilgilenmek bu bakımdan hem onu hem de bizim işimizi rahatlatacaktır. Gerçekten sağlığına dikkat ettiğimiz, bakımı ve kontrolleri sık sık yapılan sağlıklı bir köpek ile bakımsız bir köpek elbette aynı oranda tüy dökmeyecektir. Bu bakımında ilk adımı elbette köpeğinizi sık sık fırçalamaktan geçiyor. Onu fırçaya alıştırmak ve tüylerinin etrafa saçılmadan önce fırçanız ile toplanıyor olması işinizin neredeyse büyük bir bölümünü ortadan kaldırmış olacak. Köpeğinizle bunu bir oyun haline getirerek onu alıştırabilir ve tüylerinin fırça ile temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle ilkbaharın ortaları ve sonbahar tüy dökme mevsimi olarak bilindiği için bu dönemlerde eğer köpeğiniz rahatsız olmuyor ise günlük olarak fırçalayarak tüylerini toplayabilirsiniz. 
 
Etkili yöntemlerden bir diğer ise köpeğinizin tüylerini kesmek. Bu işlemi elbette bir veteriner tarafından köpeğinizin türüne göre bu işlemi yapıp yapamayacağınızı öğrendikten sonra yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu kesme işleminin ardından banyo ve tüy dökmesini azaltan şampuanlar ile bu işlemi noktalamanız tüy sorununun daha başlamadan büyük bir kısmının çözmüş olacaksınız.
 
Son olarak köpeğinizin tüy dökmesi beslenme ile doğrudan alakalıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için iyi bir beslenme, doğru diyetin uygulanması, omega-3 gibi yağ asidi takviyelerinden faydalanmak gerekiyor. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de iyi beslenme birçok sorunu başlamadan çözecektir. Lütfen bu konuda bireysel hareket etmemeniz ve mutlaka veterinerlerden yardım alarak köpeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve besinleri belirlemeniz çok önemlidir. Sürekli olarak beslemek iyi beslenme anlamına gelmediğini unutmayınız.
 

En Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

 
 
Tüy konusunda en az sorun yaratan köpek cinslerinden bazılarını sizin için sıralamak istiyoruz. Bu durumlar genelde köpek sahibi olmak isteyen ama tüy alerjisi olan kişiler için bir çözüm olarak sunulmaktadır. Tüy dökmeyen köpeklerden bazılarını öğrenelim.
 
Yorkshire Terrier
 Papillion
 Basenji
 Kaniş
 White Terrier (West Highland)
 Bedlington Terrier
 Shih Tzu
 Terrier Maltese
 Boston Terrier
 Tel Tüylü Tilki Terrier
 Portekiz Su Köpeği
 Peru İnka Orkidesi
 Minyatür Schnauzer
 Afgan Tazısı
 Affenpinscher
 

Benzer Yazılar

Yukarı