Tüysüz Köpek Irkları

Tüysüz Köpek Irkları

Köpeklerin en karakteristik özelliklerinden birisi de kürkleridir. Köpüklerir kürkü, cinsine göre değişiklik gösterse de tüyleri çoğunlukla kıvırcık, düz, dalgalı, yoğun veya az olabilir. Eğer köpekleri çok sevdiğiniz hâlde alerjiniz nedeniyle veya tüy temizlemek istemediğiniz için sahiplenmekten kaçınıyorsanız tüysüz köpek ırkları sizin için uygun olabilir. 
 
Tüysüz köpek ırkları, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de nadir bulunur. Bu köpeklerin vücutlarında çok az tüy bulunur veya hiç tüy bulunmaz. Genellikle ait oldukları ülkenin veya bölgenin adıyla anılırlar.
 

En Popüler 10 Tüysüz Köpek Cinsi

 

1. Amerikan Tüysüz Terrieri (American Hairless Terrier)

 
 
Amerikan Tüysüz Terrieri, çok enerjik, akıllı, oyuncu ve meraklı bir mizaca sahiptir. Louisiana yerlisidir. İlk defa 1972’de normal ebeveynlerden doğan tüysüz bir dişi köpeğin dikkat çekmesi ve üretilmesi üzerine bu ırk ortaya çıkmıştır. 2016 yılında AKC tarafından tanınan American Tüysüz Terrieri, ABD’de ortaya çıkan ilk tüysüz ırktır. Normal diş yapısına sahiptir. Derisi çok hassastır. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu krem sürülmeli ya da koruyucu giysiler giydirilmelidir. Doğru sosyalleştirildiğinde insanlarla ve çocuklarla arası çok iyidir. Fareleri yakalamada ustadırlar. Tüy dökmezler, pirelenmezler ancak deri hücrelerini döktükleri için sahiplenirken bu noktaya dikkat etmek gerekir.
 

2. Çin Tepeli (Chinese Crested)

 
 
Çin Tepeli’nin orijinal adı Chinese Crested olarak bilinir. İki türü vardır; tüysüz ve powderpuff (pudra). Tüysüz çeşidinin kafasında, kuyruğunda ve pençelerinde uzun kabarık tüyler bulunur. Her iki tür de aynı kökten türemiştir. Kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Afrika’dan Çin’e getirilen büyük tüysüz köpeklerin zamanla boyutlarının küçüldüğü düşünülmektedir. Tepeli, iyi bir haşarat avlayıcısıdır, bu nedenle açık denizlerde Çinli denizcilere eşlik etmiştir. Günümüzde dünyanın önemli liman kentlerinde bu türe rastlamak mümkündür. Çin Tepeli, 1991 yılında AKC Stud Book’a girmiştir.
 
Çin Tepeli, eğlenceli ve enerjik bir türdür. Sevecenlikleri ve sevimlilikleri ile tüysüz köpek sahiplenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alırlar. Nadir bulunan bir türdür, Türkiye’de  sık karşılaşılan bir köpek ırkı değildir. Benekli pembe bir teni vardır. Göründükleri gibi eğlencelidirle, insanlarla iyi anlaşırlar, oyun oynamaya bayılırlar. Tüy dökme sorunları yoktur, koku yapmazlar. Derileri hassas olduğu için ekstra özen ve dikkat göstermek gerekir.
 

3. Meksika Tüysüz (Xoloitzcuintli)

 
 
Ailesine sadık, sevgi dolu, sakin ve dikkatli bir tüysüz köpek ırkı olan Xoloitzcuintli’nin oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç boyutu vardır. Hem tüylü hem tüysüz çeşidi olan Xoloitzcuintli’nin kökeni 3 bin yıl önceye dayanır. Aztekler tarafından “tanrıların köpeği” olarak kabul edilmiş ve kutsal sayılmıştır. Tüysüz Xoloitzcuintli’nin sert, pürüzsüz ve sıkı bir cilde sahiptir. Siyah, gri-siyah, kırmızı, bronz gibi renkleri mevcuttur. Fiziği çok güçlü ve sağlamdır. Meksika Tüysüz ve Tepezcuintli bilinen diğer isimleridir. Meksika’nın ulusal köpeğidir. AKC’ye kayıtlı 170.cinstir. Sebzeyi çok seven bir ırktır. Ortalama 13-18 yıl yaşarlar.
 

4. Perulu İnka Orkide (Peruvian Inca Orchid)

 
 
Peru’da geliştirilmiş bir ırk olan Perulu Inka Orkide, çevik, akıllı ve zarif bir av köpeğidir. Tüysüz çeşidi yanında tüylü olanları da vardır. Küçük, orta ve büyük olmak üzere üç boyu mevcuttur. Çok dikkatli ve avını takip etmede kusursuz bir türdür. Cildinin belirli bir rengi yoktur, her renk olabilir. Genellikle düz renktir ancak bazen lekeli cilde de rastlanabilir. Gücü, hızı ve estetiği işaret eden güzel bir anatomiye sahiptirler. Ailesine karşı sevecen ve sevgi dolu olan Perulu İnka Orkide, yabancılara karşı temkinlidir. Av köpeği olması nedeniyle küçük evcil hayvanlarla birlikteyken dikkatli olunmalıdır.
 
Kökeni MS 750 yılına kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait buluntularda köpeğin tasvir edildiği çanak çömleklere rastlanmıştır. Bazı cinslerin kafasında ve kuyruğunda tüy bulunabilir, bunun dışında Perulu İnka Orkide’nin vücudunda hiç tüy yoktur. İnka Tüysüz Köpek, Perulu Tüysüz Köpek, Pio gibi isimleri de vardır.
 

5. Arjantinli Pila Köpeği (Argentine Pila Dog)

 
 
Arjantinli Pila Köpeği, Arjantin’in tüysüz köpek ırkıdır. Günümüzde çok az rastlanan bir türdür. Kökeni 1700’lü yıllara dayanan bu köpeğin en belirgin özelliği tüysüz olmasıdır. Tamamen çıplak olabileceği gibi başında ve kuyruğunda bir tutam tüy bulunan çeşitleri de vardır. Küçük, orta ve büyük olmak üzere üç boyu mevcuttur. Derileri ve saçları farklı renklerde olabilir. En yaygın siyah ve kahve olanlarıdır. Nadiren agresifleşen bir karaktere sahiptir. Genel olarak uyumludur ve koruyuculuk özelliği ön plana çıkar.
 
Tüysüz olmasından dolayı cildi çok hassastır. Bu nedenle güneşte çok uzun süre kalmaması gerekir. Köpeğin cildi özel bakım gerektirdiği için güneşe çıkmadan önce güneş kremi veya koruyucu kıyafet kullanılmalıdır.
 

6.  Habeş Kum Teriyeri (Abyssinian Sand Terrier)

 
 
Kökeni ile net bir bilgi bulunmayan Habeş Kum Teriyeri’nin Afrika’dan geldiği düşünülmektedir. Sevecen ve koruyucu bir yapıya sahiptir. Tamamen tüysüz olanları ve başı ile kuyruğunda tüy bulunanları mevcuttur. Orta boy bir köpek türüdür. Kulakları yarasaya benzer. Derisinde benekler bulunabilir. Genellikle siyah, gri, bronz ve kum rengindedirler. 
 
Bilinen diğer isimleri; Afrika Tüysüz Köpeği, Afrika Kum Köpeği, Afrika Tüysüz Korkunç’tur. Yaşam süresi ortalama 12 ila 15 yıldır. Tüysüz olduğu için deri bakımı önemlidir. Cilt kuruluğunu önlemek için düzenli banyo yapması gerekir. Güneş yanıklarından korumak için koruyucu güneş kremi kullanılması zorunludur.
 

7. Tüysüz Khalas (Hairless Khalas)

 
 
Bolivya tüysüz köpek ırkı olarak bilinen Tüysüz Khalas, yüksek enerjisi ve tüysüz yapısı ile dikkat çeker. Kökeninin, İnka İmparatorluğuna kadar uzandığı varsayılmaktadır. Zarif bir gövdeye sahip olan Tüysüz Khalas soğukkanlı bir köpük türüdür. Arkadaş canlısı ve sakin bir mizaca sahiptir. Sahibine karşı koruyucu iyi bir bekçi köpeğidir. Yabancılara karşı temkinli ve dikkatlidir. Eğitime yatkındırlar. Doğru motivasyon ve teşvikle kolay eğitilirler. Bazıları kısa bazıları ise daha uzun bacaklara sahiptir. Ciltleri genellikle koyu gridir ve başlarında beyaz saç tutamları bulunabilir. İnka Köpeği, İnka Tüysüz Köpek, Peru Tüysüz Köpek bilinen diğer isimleridir. Bakımı genel olarak kolay olsa da derideki kurumayı önlemek için düzenli banyo yaptırılması, cildine ekstra özen ve dikkat gösterilmesi gerekir.
 

8. Jonangi

 
 
Menşei Güneş Hindistan olan Jonangi; Jagilam ve Kolleti Jagilam olarak da bilinir. Tamamen tüysüz değildir, çok kısa tüylere sahiptir. Avcılık ve çoban köpeği olarak kullanılan bir ırktır. Çok çevik bir köpektir. Hızlı koşar ve avını iyi takip eder. Çiftli ve ev korumada mükemmeldir. Kümes hayvanları, keçi, sığır gibi evcil hayvanlarla bir arada yaşayabilir. Toprağı kazması ve açmış olduğu hendekte yatması ile tanınır. Yavruyken sosyalleştirildiğinde insanlarla çok iyi anlaşır, iyi bir aile köpeği olur. Genel yaşam alanı Hindistan’dır, Türkiye’de bu ırka fazla rastlanmaz. Yaklaşık 10-14 yıl yaşar. Gri, beyaz, siyah benekli beyaz, brindle gibi renkleri vardır.
 

9.  Ekvador Tüysüz Köpek (Ecuadorian Hairless Dog)

 
 
Adından da anlaşılacağı gibi Ekvador Tüysüz’ün kökeni, Güney Amerika ülkesi Ekvador’dur. Peru Tüysüz köpek ile çok benzer özelliklere sahiptir. Peri Tüysüz köpek soyundan geldiği düşünülmektedir. Resmi olarak bir köpek ırkı olarak kabul edilmeyen Ekvador Tüysüz, tüysüz köpek ırkları arasında en nadir görülendir. Tamamen tüysüz bir yapıya sahip olsalar da kafada tüy kalıntılarına rastlamak mümkündür. Uzun bacaklara sahiptir. Küçük azı dişleri yoktur. Derisi gri veya kahverengidir. Çok sevecen, oyuncu ve atiktir. Enerjileri yüksektir, av sürüşleri mükemmeldir, özellikle küçük kemirgenleri avlamaktan hoşlanırlar.
 

10. Tüysüz Chihuahua (Hairless Chihuahua)

 
 
Amerika’nın en popüler oyuncak köpek ırklarından biri tüysüz Chihuahua’dır. Aslında tüysüz Chihuahua’lar nadir bir genetik kusurla doğmuş köpeklerdir. Tüysüz olmalarından dolayı ciltlerine daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Küçük bir köpek ırkıdır ancak aileyi korumayı seven mizacıyla dikkat çeker. İnatçı ve çok akıllıdırlar. Sert oyunlardan hoşlanmazlar. Büyük gözleri ve kulakları, ince bacakları vardır.
 
 

Tüysüz Köpeklerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
  Günlük cilt temizliğini yaparken yumuşak nemli bir bez kullanın. Cildini günlük temizleyin.
 
  Cildi için yumuşak bir fırça kullanmayı tercih edin.
 
  Cilt sağlığını korumak için düzenli banyo yaptırın.
 
  Bazı ırklar yoğun miktarda ölü hücre döker. Ölü deri hücrelerini temizlemek için peeling banyosu yaptırabilirsiniz.
 
  Tüysüz köpeklerin yedek dişleri eksik olduğu için dişlerini düzenli fırçalamalısınız.
 
  Cildinde ortaya çıkabilecek sivilce ve siyah noktaları sıkmayın. Bu durum ciltte lekelenmeye ve yara açılmasına neden olabilir.
 
  Cilt kuruluğunu önlemek için veteriner hekiminizce tavsiye edilen bir nemlendirici kullanın.
 
  Tüysüz köpekler, tüylü cinslere göre soğuğa daha duyarlıdır. Vücut ısısını korumak için köpeğiniz için uygun kıyafetler edinin.
 
  Tüysüz köpeklerin cildi hassastır ve güneşe dayanıklı değildir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu kullanın veya köpeğinizin cildini korumak için ceket giydirin.
 
  Köpeğinizin cilt sorunlarını önlemek için yatağını her zaman temiz tutun. 
 
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı