Usta Bir Şekilde Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Eğitilir?

Usta Bir Şekilde Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Eğitilir?

İtaat Eğitimi; Patron Kim?;

Husky cinsi köpekler sürüler halinde yaşarlardı. Uzun yıllar da bu şekilde yaşamaya devam ettiler ve sürüde sadece bir lider olur! Bunu aklınızdan çıkarmayın. Ya köpeğinizin ve sürünün lideri siz olursunuz ya da Sibirya Kurdunuz sizi istediği gibi yönetir.
 
İnatçı, istekli ve bağımsız bir ruha sahip olan bu ırkı eğitirken ciddiyet ve sabırı elden bırakmamalısınız. 
Irk hakkında, karakteri ve tepkileri hakkında iyi ve çok bilgi edinmeye çalışın,
Onu asla eşit olarak kabul etmeyin. Onların mizaçlarında eşitlik değil liderlik söz konusudur. Lider yoksa kendileri hemen talip olur ve saldırganlaşırlar.
Huskyler garip davranışlar sergilemeyi severler, ısırmak, atlamak, zıplamak gibi. Bunları yapmalarına izin vermemek adına iyi bir lider olduğunuzu onlara göstermelisiniz. 
Onu eğitirken aklınızda şu iki şey daima olmalıdır; “bu sürünün lideri benim ve bedava ekmek yok ! Ekmeği ben veririm ve bunu hak etmek için itaat etmen gerek”. Bu prensibi benimsediğinizde onu eğitmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Tuvalet Sorununu Hemen Çözelim

Evde eğitimleri zor olan bir ırktır. Doğaları gereği dışarıda kalmak onları daha çok memnun eder. Yine de tuvalet için belirli bir alanı kullanması, evde kalacaksa tuvaleti dışarı yapması en makul davranış olacaktır.
 
Tuvalet için alan belirleyin ve bu alana yaptığı zaman onu ödüllendirin. 
Alan dört adıma dört adım ebatlarında olabilir. 
Uygun tasma ile onu dışarı çıkarın ve tasmasını gevşek bırakarak, alanın ortasında tuvaletini yapması için en az 15- 20 dakika bekleyin.
Yemeklerden ve yemekten hemen sonra onu dışarı çıkarmalısınız.
Yavruları daha sık dışarı çıkarmak gerekecektir.
Yaşları ilerlediğinde artık tuvalet ihtiyaçlarında size kendileri haber vereceklerdir. 

Sosyal Bir Sibirya Kurdu İle Harika Bir Hayat Yaşamak

Sibirya kurtlarında en çok rastlayacağınız konu doğalarında ki özgürlük ve vahşiliktir. Saldırgan olmamak ile birlikte, otorite boşluğunda lider konuma geçerse, yapamayacağı şey yoktur.
 
Bu vahşi ruh hali onları sosyallikten uzaklaştırmaz. Küçük yaşlarda ne kadar fazla insan ile tanışır, kaynaşır ise bu yaşama o kadar çabuk alışırlar. Eğer evde çok fazla tek başına kalacaksa, bir tane daha Husky almanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde sizi yormadan, daha iyi aktivite yapabilir ve uyumlu şekilde yaşayabilirler.
 
Onlara bolca komut öğretin. Bu şekilde toplum içine çıktıklarında çok daha huzurlu ve rahat olabilirsiniz. Gel, git, bekle, yapma, bırak ya da otur gibi komutlara itaat ettiği sürece, sosyal bir Sibirya kurdunuz olur ve herkes mutlu olur.

Temel Komutlar İle Mükemmel Uyum Sağlama

Eğitimin en önemli aşaması temel eğitimdir. Temel eğitimde tasma ile ya da tasmasız bazı temel komutların anlaşılması ve uygulanması anlamına gelmektedir.
 
Gel, yapma, dur, bekle, otur, kalk gibi onu kontrol altına alabileceğiniz ve sosyalleşmesinde de etkili olacak bu komutları hepsini bir öğretemezsiniz.
Huskyler yapıları gereği öğrenme konusunda da zayıftırlar. Dikkatleri çabuk dağılır. Onları ödül mamaları ve daha cazip ufak ödüller ile tavlamanız mümkün olacaktır. Dikkat süreleri çok kısadır. Bu nedenle eğitimleri kısa ve az vermek yerinde olur. 
Onları eğitirken bedava ekmek yok ve pozitif olumlamaları ön planda tutun. Ancak dikkatiniz onun üzerindeyken kötü bir davranış yaptığında; “kötü köpek” diyerek ona tepki verin. 
Sevdiği aktivitelerin listesini yapın, komut sonrasında bunu yapmasına izin verin. Bu şekilde komut yoksa, aktivite de yok algısı yaratmış olursunuz.

Huskilerin Davranış Bozukluğu Ve Giderme Yöntemleri

Diğer türlere göre biraz daha asi ve yabanıl olan Huskiler, sizi biraz fazla zorlayabilirler. Evde bir şeyleri çiğnenmiş bulabilir ya da komşularınız sürekli ulayan bir köpekten şikayetçi olduklarını dile getirebilirler.
 
Eğer otoriteyi ona kaptırdıysanız işiniz oldukça zor. Ama yine de yapabileceğiniz bazı hileler var. Bunları deneyerek otoriteyi yeniden ele alabilirsiniz. Unutmayın ki davranış bozukluğu olan köpekler ya canları sıkıldıkları için ya da ortamda lider olduklarını göstermek için bu şekilde davranırlar.
 
Önce siz yemeğinizi yiyin, masadan ona yemek vermeyin ve sonra onun mamasını verin.
Dışarı çıkarken tasmasını takmanız için oturup onu beklemeniz gerektiğini öğretin. Gerekirse bunu yapmayı bıraktığında siz de dışarı çıkma eyleminden vaz geçtiğinizi belli edin.
Köpeğinizin mamasını itaat eğitimi bitene kadar sadece siz verin ve mama tası önüne konulana kadar beklemesi gerektiğini ona öğretin.
Dışarıdan girerken eve önce sizi girin. Onun sizden sonra girmesine özen gösterin
Evin içinde istediği yere yatmaması gerektiğini öğretin. Sadece ona ayrılmış alan ve mobilyaları kullanmasını sağlayın.
TV izlerken onu yanınıza çağırın ve yanınıza yatmasına izin verim karnını okşayın. Bunu o istediğinde yapmayın!
Her bir davranış başka bir davranışı getirir. Hayatta hiçbir şey bedava değildir. Bu mantığı oluşturduğunuzda davranış bozuklukları da ortadan kalkacaktır.
 
Bunları yapmanıza rağmen köpeğiniz hala size itaat etmiyor, bozuk olan davranışları yapmaya devam ediyorsa onu uzman bir eğitmene götürmeyi deneyin. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı