Köpekler Üşür Mü?

Köpekler Üşür Mü?

Her köpek sahibi, köpeği için ideal hava şartlarının ne olduğunu merak eder. Sonuçta sevimli dostunun üşüyüp hasta olmasını hiç kimse istemez. Bazı köpeklerin su geçirmez kürkleri ve soğuk hava koşullarına karşı inanılmaz dirençli tüyleri olsa da köpek türlerine biraz göz gezdirdiğimizde tüyleri inanılmaz ince olan ve üşümeye çok elverişli türlere rastlayabiliriz. Peki, köpeğimizi nasıl rahat ettirebiliriz?  gibi sorulara cevap niteliğindeki yazımızı şimdi dikkatlice okuyalım.

Köpeğim Üşür mü, Üşümez mi?

 
Köpekler de tıpkı biz insanlar gibi üşür. Eğer onları sıcak tutmaya yarayacak kalın kürkleri yoksa ya da Husky gibi bir ırk değillerse köpeğinizi soğuk havalarda korunmanız gerekecek. Özellikle Chihuahua ve Greyhounds gibi ince tüylü ırkların muhakkak korunması lazım. 

Köpekler İçin İdeal Hava Sıcaklığı Nedir?

 
Eğer dışarıda hava 7 derece ve üzerindeyse, köpeğinizi soğuktan korumanızı gerektirecek herhangi bir durum yok demektir. 7 dereceden biraz aşağıya düşen hava sıcaklıklarında özellikle tüyleri az olan ve küçük ırklar üşüyebilir ve köpekler için üretilen kazaklardan giydirilebilir. Yavru köpekler, yaşlı köpekler, küçük ırklar ve tüyleri az olan köpekler için hava 0 dereceyi gösterince mutlaka önlem alınmalıdır. Eğer bu tür bir köpeğiniz varsa soğuk havalara karşı mutlaka köpek montu ve kazağı temin etmelisiniz. Aksi halde köpeğiniz dışarıya çıkmak istemeyecektir. Eğer çok soğuk bir yerde yaşıyorsanız ve hava sıcaklığı -6 derecelere kadar inebiliyorsa, bu sefer köpeğiniz ne kadar bol tüylü olursa olsun önlem alınarak dışarı çıkartılmalıdır. Köpeğiniz soğuk havalara elverişli bir ırk bile olsa davranışlarını takip ederek üşüyüp üşümediği tespit edilmelidir.

Köpeğime Ne Zamanlar Kazak Giydirmeliyim?

 
Köpeklerin de bizim gibi üşüdüğünü artık biliyoruz, fakat bu üşüme olayının biraz da köpeğin ırkına bağlı olduğunu atlamamalıyız. 
 
• Whippets ve Greyhounds gibi ince tüylü ve ince vücut yapılı köpekler, soğuk havalarda muhakkak bir kazağa ihtiyaç duyar. 
• Tıpkı küçük ırklar gibi yavru köpekler de dışarıya çıkmak için kazak ya da mont benzeri kalın bir kıyafete ihtiyaç duyar. Yavru köpekler, büyük köpeklerin yaptığı gibi vücut ısısı üretemez ve bu yüzden çok fazla üşür.
• Bağışıklık sistemi yavaşlamış olan yaşlı köpekler, genç köpeklere göre üşümeye daha elverişlidir. Özellikle eklem yerlerinin sıcak tutulmasına ihtiyaç duyarlar.
• Labrador, Golden Retriever, Husky gibi kalın kürklü köpekler, karlı havalarda bile kalın kürkleri sayesinde herhangi bir kıyafet ihtiyacı duymazlar. Yalnızca hava eksi derecelere düştüğünde önlem alınması gerekir.

Köpeğimin Ayaklarına Ne Gibi Bir Önlem Almalıyım?

 
Köpekler için piyasada çok fazla çorap ve bot gibi ürünler olsa da bu ürünler ona kendisini garip hissettirecektir ve rahatsız olacaktır. Yine bazı durumlarda bu ürünlere ihtiyaç duyulabilir.
 
• Eğer köpeğinizin patilerine yara, kesik ve benzeri durumlar mevcutsa temiz tutulması için bu ürünleri kullanabilirsiniz.
• Eğer karın çok yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve karın erimesi için tuz ve benzeri kimyasallar sürekli yola dökülüyorsa, köpeğinizin patileri büyük ölçüde zarar alır. Bu durumlarda da bu ürünler imdadınıza koşacaktır.
• Eğer köpeğiniz henüz bir yavruysa ve açık havaya çıkmak istiyorsa, aşırı soğuk hava patilerine zarar verebilir. Önlem almanız iyi bir sonuç verecektir.

Köpeğimin Üşüdüğünü Nasıl Anlayabilirim?

 
Köpekler de üşüdükleri zaman tıpkı insanlar gibi bir takım reaksiyonlar gösterir. Köpeğinizi dikkatli bir şekilde gözlemlerseniz, üşüyüp üşümediğini görebilirsiniz.
 
• Titreme
• Endişeli davranışlar
• Sızlanma
• Yavaşlama
• Yere uzanma
• Sıcak bir yer arama
• Patilerinin üzerine oturma gibi davranışlar köpeğinizin epey üşüdüğünü gösterir. 
 
Sonuç olarak bakıldığında köpekler tıpkı insan dostları gibi üşüyebilir. Burada bir köpek sahibi olarak köpeğinizi soğuğa karşı korumalı ve önlemler alarak dışarı çıkarmanız en doğrusu olacaktır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı