Eviniz İçin Köpek Dostu Mobilya Seçimi

Eviniz İçin Köpek Dostu Mobilya Seçimi

Evlerimizdeki mobilyalar genelde bir konsept üzerinden dizayn edilir ve ona göre tercih edilerek kullanılmaya başlanır. Çok az kişi mobilyalarının köpek dostu olmasına dikkat eder. Genelde bu durum atlanır ve köpekle yaşanmaya devam edildiğinde mobilyalar özelinde bazı sorunlar yaşanmaya başlanır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına atılabilecek pek çok adım bulunuyor. Köpek dostu mobilyalar seçerek hem sizin hem de köpeğinizin yaşam alanındaki kaliteyi arttırabilirsiniz.  
 
Zamanla köpeğinizin alışma sürecine sabredip, eğitimler vererek evinizde nasıl hareket etmesi gerektiğini öğretebilirsiniz. Böylece mobilyalarınızı bir noktaya kadar koruma şansınız olsa bile vakit geçtikçe yıpranmalar geri dönüşü olmayan durumlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için evinize uygun köpek dostu mobilyalar seçmek uzun vadede hem size hem de köpeğinize fayda sağlayacaktır. 
 
Köpeklerinize uygun bir alan oluşturabilmek için yapabileceğiniz başlıca adımları öğrenerek, mobilyalarınızı maksimum seviyede korumayı hedefleyebilirsiniz. Daha da önemlisi seçimlerinizi köpeğinize göre yaparsanız en hızlı çözümü elde etmiş olacaksınız.

Köpek Dostu Mobilya Seçimi Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

 
Köpekleriniz tıpkı sizin gibi koltuklarınızda vakit geçirmeyi sevecek ve siz ne kadar eğitmeye çalışsanız da sizin yanınızda olmayı isteyecekleri için gün içinde mutlaka belirli bir zamanlarını mobilyalarınızın üzerinde geçirecektir. Bu noktada doğru seçimlerle başlamak yaşam alanınızı hem kendimiz hem de köpeğiniz için korumanıza imkan tanıyacaktır. Bunların başında ise şunlar gelmeli;
 
 Mobilyalarınızın kumaş tercihini temizlenmesi kolay olanlardan yana kullanın.
 Dokuma olarak sıkı ve dayanıklı olmasına özen gösterin.
 Dikiş kısımlarını dişleyerek sökmek isteyeceği için mümkün olduğu kadar az dikişli olanları seçin.
 Ahşap kısımlarda boya koruması yüksek olanları tercih ederek ısırmalardan kalacak izleri önleyebilirsiniz.
 Başlık kısımlarında çizilmez malzemeler kullanmaktan kaçınmayın.
 Sürekli ısırmak isteyeceği mobilya ayakları gibi parçaların metal olmasını tercih etmeniz uzun vadede koruma sağlayacaktır.
 Eğitimli bile olsa köpeğiniz beklenmedik bir hastalık veya panik durumlarında idrarını yapma ihtimalini göz önünde bulundurarak, önceden hazırlıklı olmak temizlik ve kalıcı kokuyu çıkartmak konusunda yardımcı olacaktır.
 

Mobilyalarınızda Köpek Dostu Kumaşlar Tercih Edin

 
 
Köpeğiniz sizinle birlikte mobilyanızın üzerinde vakit geçirmeyi istediğinde kumaş tercihiniz ön plana çıkacaktır. Tüyleri döküldüğünde temizlenmesi kolay bir kumaş tercih etmeniz, temizlik sürecini kolaylaştıracaktır. Özellikle bol salyalı bir köpeğiniz var ise yanınızda yatmaya çalıştığı anlarda tüyleri kolayca yapışacaktır. Bu durumda tüylere dayanıklı bir mobilya tercihinde bulunmanız eskimesinin önüne geçtiği gibi aynı zamanda da temizlemesinin kolaylığı ile birlikte bakterilerin oluşmasının önüne geçerek, alerjisi olan bir misafiriniz olduğunda sorun yaşamadan mobilyalarınızı kullanabilecektir. 
 
Kumaş tercihini temizlik odaklı yapmanız süreci oldukça kolaştıracaktır. Başta yapacağınız seçimlere göre sentetik, kot veya deri ağırlık bir döşemeye sahip mobilya tercih ederseniz başlangıç için tüy konusunda en az sorunu yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köpek Sahibiyseniz Uygun Mobilya Seçimleri

Bu tercihleri yaparken köpeğinizin tüy durumunu, salya seviyesini, yaşını ve özellikle hastalık durumunu mutlaka göz önünde bulundurmayı unutmayın. Seçimlerinizi yaparken her zaman öncelik dayanıklılık olsa bile köpeğinizin cinsini de göz önünde bulundurarak uzak durmanızda fayda olan kumaşlar bulunuyor.
 
İpek bir kumaş tercihi yapılabilecek büyük hatalardan biridir. Estetik açıdan ne kadar güzel görünüyor olsa bile en ufak cins köpekler için bile kolayca zarar verilebilen bir yapıya sahiptir. Çok küçük pençelerden bile hasar görecektir. Üstelik temizlik açısından profesyonel bir yardım almadan temizlenmesi en zor tercihlerden biri olacağı için uzak durmak gerekiyor.
 
 Keten bir diğer uzak durulması gereken kumaşların başında gelir. Bunun en büyük sebebi çok kolay leke tutmasıdır. 
 
 Yün, şönil ve tüvit en fazla tercih edilen mobilyaların başında gelse de temizliği çok zor olması sebebiyle köpek dostu bir mobilya tercihi olmayacağını belirtmemiz gerekiyor. 
 

Köpek Dostu Mobilya Seçimi: Uygunluk, Temizlik ve Güvenlik

 
Mobilyalarınızı seçerken köpeğinizi de ailenizin bir parçası olarak düşünmek ve seçimlerinizi bunun üzerine kurmak doğru bir karar olacaktır. Bu seçimleri daha önceden yaptıysanız ve mevcut mobilyalarınızı korumak istiyorsanız da yapabilececeğiniz çözümler bulunuyor. 
 
Seçimlerinizi yaparken köpeğinizin cinsini ön planda tutarak tercihlerinizi yapmanız gerektiğini unutmayın. Küçük bir köpeğiniz varsa ona uygun seçimler yapmanız siz evde yokken oldukça önem kazanacaktır. Cins olarak küçük bir köpeğiniz varsa yere yakın mobilyalara doğru yönelmek daha sağlıklı olacaktır. Yavru bir köpeğiniz varsa zıplamasını kolaylaştıracak bir yöntem olarak araya basamak eklemek alternatif bir çözüm olarak önümüzde duruyor.
 
 Özellikle daha yavru olarak sahiplendiğiniz bir köpeğiniz varsa kaygan kumaşlardan uzak durmak onu korumak adına önemlidir. Çok pürüzsüz veya ipeksi yapıda olan kumaşların köpekler için uygun olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Üzerinde otururken veya inip, tekrar çıkma gibi durumlarda hem pençeleriyle çok kolay zarar verecekler hem de tutunabilecekleri bir yüzey olmadığı için tehlike anlar yaşanmasına sebep olabilir.
 
 Yumuşak yastıkları mümkün olduğu sürece tercih etmeyin. Oturduğumuzda çöken, armut koltuk yada sandalyeleri daha rahat bulup tercih etsek de bu durumun köpeklerimiz için çok sağlıklı olmadığını bilmeniz gerekiyor. Üzerinde yürümesi zor ve tehlikeli olmasının yanında beden bütünlüğünü koruyamadığı için uyuyamamasına sebep olacaktır. Köpeklerin yattıkları yerde rahat edebilmeleri için onların gömülmediği, vücutlarını destekleyen zeminler tercih edecekleri için yapısını koruyan ve çok sert olmayanları tercih ederek ortak bir noktada buluşabilirsiniz.
 
 Mobilya tercihlerimizde estetik kaygıları bir kenara bıraktığınızda belki de en önemli unsurların başında güvenli bir yaşam alanı geliyor. Köpek dostu mobilyalar tercih ederek ailemizin bir üyesi olan köpeklerimiz için güvenle vakit geçirebileceği bir ortam oluşturmak her şeyden önemli. Tercihlerimizi yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalıyız. Yatar koltuklar tercih edilecekse köpeğinizin oynayacağını, arkasında olabileceği durumları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çok hareketli bir köpeğiniz varsa hareketli mobilyalar seçmek normalden fazla tehlike oluşturabilir. Geriye doğru giden bir koltuk hem zarar verebilir hem de beklemediği bir durum olduğu için çok fazla korkup o mobilyaya karşı kalıcı bir atak oluşturmasına sebep olabilir. Daha da kötüsü yaralanmasına sebep olabileceği için mümkün olduğunca tercihlerinizi bunun üzerine kurmanız onun güvende olmasını sağlayacaktır. 
 
 Devrilmesi kolay mobilyalardan uzak durmamız gerekiyor. Köpeğinizin cinsine göre nasıl bir gün geçirdiğini bildiğiniz için ufak bir temasta devrilebilecek mobilyalar tehlikeli durumlar yaratacaktır ve mutlaka tercihlerinizi bunları gözeterek yapmalısınız. Buna benzer mevcutta olan mobilyalarınızı da sabitleyip veya devrilmesinin önüne geçecek çözümlerle uygun ortamı oluşturmalısınız.
 
 Mevcut mobilyalarınızı köpekleriniz için uygun hale getirmek zorundasınız. Kumaş tercihlerinizi yukarıdaki yönergeler doğrultusunda yapıp, gerekli olanları kılıflar ile kaplayabilirsiniz. Takıp çıkarmasının kolaylığıyla tüy ve idrar gibi durumlarda çıkartıp yıkadıktan sonra yeniden uygun hale getirmek en iyi çözümlerden biri olacaktır.
 
 
 
Köpeklerimizin her zaman bizimle yaşayacak olan ailemizin bir üyesi olduğunun bilinciyle doğru ortamı oluşturmak uzun vadede iki tarafın da sağlıklı kalmasına yardımcı olacağını unutmamalısınız. Köpeklerinizi ne kadar eğitirseniz eğitin, günün sonunda beklenmedik bir durum mutlaka yaşanacaktır. Estetik olarak gözünüze takılan mobilyalar tercih etmek zorunda kalmış olsanız bile bu gibi durumlar yaşandığında köpek dostu mobilyalar gününüzü kurtarmanızı sağlayacaktır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı