En Uyumlu ve Uysal Köpek Cinsleri

En Uyumlu ve Uysal Köpek Cinsleri

Köpekleri hareketleri ve enerjileri ile tanırız. Ancak bununla birlikte bazı köpek ırkları da oldukça uysal, sakin ve uyumludur. Ama bu kadar uysal olmaları, hiç canlı ve enerjik olmayacakları anlamına gelmez, genel olarak diğer ırklardan daha uysal, daha sakin olurlar. Enerjilerini harcamak için daha az zamana ihtiyaç duyarlar. Bu özelliği en belirgin olan cinsler hakkında size kısaca bilgiler verelim..
 

1- Shih Tzu

 
 
 
“Shih Tzu” küçük aslan anlamına gelmektedir. Bu anlama sahiptir, fakat hiçbir şekilde zarar verici yanı yoktur. İnsanlarla arkadaş olabilmesi için yetiştirilen Shih Tzu, sahiplerini odadan odaya takip etmek dışında başka bir şeyi sevmeyen şefkatli ve mutlu ev köpeğidir. Çocuklar onunla nasıl oynayabileceklerini bildiği sürece harika bir ev köpeği olabilmektedir. Apartman yaşamına uyumlu olmakla beraber insanlara arkadaşlık etmekte gayet başarılılardır.
 
Shih Tzu, uzun tüylü, karakteristik olarak oldukça aktif ve 25 cm yüksekliğinde 4 ile 7 kilogram arasında ağırlığı olan küçük bir köpektir.  Sağlam yapılı olmakla beraber kısa bacak yapısına sahiptir. Küçük ağzı, sarkık kulakları ve çok tüylü kuyruğu ile oldukça sevimli görünmektedir. Çeşitli renklerden oluşabilen yoğun tüyleri gözlerinin üstüne düşerek sakal ve bıyık oluşturabilir.
 

2- Labrador Retriever

 
 
 
Bu cins, nazik davranışları ve sahiplerine yardım etmeleri ile ünlüdür. Hem yetişkinler hemde çocukların etrafında gezinen sakin, sevecen ve rahat bir ırktır. Özellikle genç yaşlarda eğitilmeleri oldukça kolaydır. Makul miktarlarda egzersizlere ihtiyaç duyabilirler ancak bu nazik karakterlerine uyum sağlamak için tembel de olabilmektedirler.
 
Labrador Retriever, 55 ile 62 cm arasında yüksekliğinde 25 ile 36 kilogram arasında ağırlığı olan bir köpektir. Sağlam yapısı ve kısa bacakları bulunmaktadır. Kalın ve ucuna doğru sivrilen kuyruğu, kısa, çoğunlukla, siyah, kahverengi, sarı renginde olabilmektedir. Bazı ülkelerde askeri ve polis işlerinde kurtarma köpeği olarak kullanılmaktadır.
 

3- Pug

 
 
 
Puglar çok cana yakındır ve aileler için çok uygun bir cinstir. Sosyal, canlı karakteristik özelliklere sahip olmaları ve sahiplerine bağlılıkları ile bir üne sahiplerdir. Harika bir arkadaş olmakla beraber yaşlandıkça sakinleşmektedirler.
 
Pug, küçük bir ağız yapısına ve sıkıca kıvrılmış bir kuyruğa sahiptir. Dik yapılı ve kaslı bir köpektir. Büyük bir kafası, koyu renkli küçük gözleri ve sarkık kulakları vardır. 25 ile 28 cm arasında yüksekliğe sahiptir ve 6 ile 8 kg ağırlığındadır. Tüyleri kısa ve parlaktır. Tüy rengi siyah, gümüş ve açık kahverengi olarak, sırtında siyah bir çizgi ve yüzünde siyah yerler bulunmaktadır.
 

4- Newfoundland

 
 
 
 
Newfoundland, büyük boyutuna rağmen, sakin ve zeki olmaları ile diğer ırklardan ayrılmaktadırlar. Bu köpekler çok sevecen ve sadıktır, kendilerine en yakın olanların mutluluğu ve rahatlığı ile ilgilenirler. Sosyal karakterleri sayesinde, tipik olarak diğer evcil hayvanlar ile kolayca adapte olabilmektedirler.
 
Newfoundland şehrinde yerli köpekler ve Great Pyrenees ile melezlenerek ortaya çıkmıştır. İnsanları denizden kurtarmak ile tanınan 66 ile 71 cm arasında uzunluğa sahip olan bu ırkın ağırlıkları 45 ile 68 kilogram arasındadır. Karakteristik olarak sabırlı ve nazik bir köpektir. Büyük akciğer kapasitesi, perdeli ayaklar ve ağır yağlı kürkü bu köpeğin iyi bir yüzücü olmasına ve soğuk sulara dayanma yeteneğine sahip olmasının sebebidir. Kurtarma köpeğine ek olarak bekçi köpekliği de yapmaktadır. Newfoundland, düz siyah, kahverengi ve gri rengine sahiptir.
 

5- Danua

 
 
 
 
Zeki, koruyucu ve etkileyici büyüklükte olan Danua, birçok kişinin favorisi haline gelmiştir. Sabırlı yapıları sayesinde başkaları üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. Büyüklükleri nedeniyle oldukça hızlı koşmaktadırlar.
 
Danua, kare çeneli bir kafa ve ona zarif görünüm kazandıran vücut hatlarına sahiptir. Cesareti , dostluğu ve güvenilirliği ile tanınan bu köpek, 74 cm yükseklikte ve 54 ile 68 kilogram ağırlığındadır. Kısa tüyü siyah, açık kahverengi, mavi gri veya alaca rengindedir. 
 

6- Golden Retriever

 
 
 
Çocuklara karşı sevecen davranışı ve oyunculuğu ile tanınan Golden Retriever, sahipleri ile oldukça iyi anlaşmaktadır. 
 
Oldukça güçlü ve dayanıklı olan Golden Retriever, ayrıca mükemmel bir yüzücüdür. 55 ile 61 cm yüksekliğe sahip olmakla beraber 25 ile 34 kilogram ağırlığındadır. Kalın tüyleri, boynunda, uyluklarında, kuyruğunda ve bacaklarının arkasında daha uzundur. Renkleri altın kahverenginin her tonunda olabilmektedir. Arkadaş canlısı, nazikliği ve çalışmaya istekliği ile dikkat çekmektedir. Görme engelliler için rehber bir köpek olarak eğitilebilmektedir.
 

7- Cavalier King Charles

 
 
 
 
Oldukça küçük ve zarif bir cins olan Charles, Kings Charles Spaniel ile karıştırılabilmektedir. Çocukların etrafında diğer cinslere göre rakipsiz bir kibarlığa sahiptir. Sahipleriyle oynamayı çok severler ve oldukça sevgi verirler. Bu köpek cinsi aynı zamanda her ortama uyum sağlayabilmektedir. Tartışmasız iyilikleri onları çok popüler bir ırk yapmıştır.
 
Cavalier King Charles, ipeksi, pürüzsüz bir tüy yapısı ve düz bir kuyruğa sahiptir. Siyah, beyaz ve ten rengi renkleri ile bilinmektedir. Bu cins genellikle arkadaş canlısı, sakindir. Ayrıca hem çocuklar, hem de hayvanlar için oldukça iyi bir dosttur. Aile köpeği oldukları için pek fazla yalnız bırakılması tavsiye edilmemektedir. 30 cm ile 33 cm arasında bir yüksekliğe sahip olmakla beraber 5,9 ile 8,2 kilogram arasında bir ağırlığa sahiptir. Tüyleri yetişkinlik çağında kulaklarında, ayaklarında, bacaklarında ve kuyruğunda daha fazla büyüyebilmektedir. 
 

8- Greyhound

 
 
 
Nazik karakteriyle tanınan bir başka büyük ve sevilen köpek olan Greyhound, doğadan ayrılmaları sebebiyle kedilere benzetilmişlerdir. Yavruluk yıllarından sonra daha uysal hale gelmektedir. Bir tazı cinsidir.
Greyhound, genel olarak avlanma ve koşu için kullanılan bir tazı ırkıdır. Genel olarak güçlü bacakları ve aerodinamik yapısı nedeniyle yarışlar için eğitilmektedir. 71 ile 76 cm arasında yükseklikleri ile beraber 27 ile 34 kilogram arasında ağırlıkları vardır. Yarış köpeği olarak kullanılmasına rağmen uzun süre enerjilerini muhafaza edemezler. 
 

9- Shar-Pei

 
 
 
 
Shar-Pei, eğer iyi eğitilirse sahibine büyük saygı duymaktadır. Çok sadık koruyucu bir köpek türüdür. Ev içerisinde her ne kadar sakin olsalar da, dışarıya çıktıklarında enerji dolu kısa yürüyüşleri sevmektedirler. Şehir içinde yaşamak için çok uygundurlar ancak vahşi yaşamı da sevmektedirler.
 
Geleneksel olarak bir bekçi ve mülk koruyucusu olarak tutulan Shar-Pei, 20. Yüzyılda neredeyse yok olmanın eşiğine gelmiştir. 44 ile 51 cm arası yüksekliğe sahip olmakla beraber 16 ile 20 kilogram arasında ağırlıkları bulunmaktadır. Genel renkleri siyah olmasına rağmen, beyaz dışında herhangi bir düz renge sahip olabilmektedirler. Kırmızı, açık kahverengi ve krem rengi bu türün en yaygın renklerindendir.
 
 

 

Benzer Yazılar

Yukarı