Uzun Tüylü Köpek Irkları

Uzun Tüylü Köpek Irkları

Uzun tüylü köpeklerle ilgili ilk akla gelen tüylerinden dolayı bakımının zor olacağı yönündedir fakat tam olarak öyle olmadığını göreceksiniz. Bu durum geçerliliğini koruyor olsa bile listelediğimiz uzun tüylü ırklardan birini ailenizin bir parçası yapmak sizi tahmin ettiğinizden daha fazla mutlu edecektir. Onların bu uzun tüylü halleri genelde çok daha sevimli görünmelerine yol açacağı için ilgi genelde onların üzerinde olacaktır. Sıkı sıkıya sarılabileceğiniz uzun tüylü köpek ırklarını sizler için sıralıyoruz.
 

Yorkshire Terrier

 
Konu uzun tüylü köpekler olduğunda Yorkshire Terrier her zaman ilk tercihlerden biri olacaktır. Uzun tüyleri genelde insanların saçına benzetilirken ince ve ipeksi yapısı oldukça ilgi çekicidir. Tüylü ırklar arasında uzuma sürecinin hızlı olması ve sürekli olarak bakım gerektirmesi ile bilinir. Tüm bunlara rağmen tüyleri en az dökülen köpeklerden olmasıyla birlikte alerjisi olan insanlar tarafından sıkça tercih edilen uzun tüylü ırklardandır.
 

Pekinez

 
Uzun tüylerinden önce kısa bacaklarıyla öne çıkan ırklardan biri olan Pekinez aslında oldukça uzun tüylere sahiptir. Kafalarından başlayan yele gibi kabarık tüyleri mevcuttur. Uzun tüylü olmasına rağmen normalden daha kısa kesilmesi sık rastlanan bir durum olmasına rağmen tavsiye edilmediğini hatırlatalım. Haftalık olarak tüylerini fırçalayıp, bakımını yaptığınız takdirde tüylerinin uzun ömürlü ve daha sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. 
 

Shih Tzu

Filmlere en çok konuk olan uzun tüylü köpeklerden olan Shih Tzu, kraliyet geçmişine sahip olmasıyla birlikte en ünlü ırklardan da biridir. Kabarık ve uzun tüylü köpekler arasında kucakta uzun süre sakince vakit geçirmeleri ile öne çıkarlar. Kafalarının üstündeki yoğun ve hızlı şekilde uzun tüylerinden dolayı genelde gözlerinin üstü kapanır. Bunun önüne geçmek için o kısım kısa kesilir yada toka ile desteklenir. Aynı zamanda bakımları geciktirilmediği takdirde 15 yıldan fazla sizinle birlikte arkadaşlık yapabilecek ırklardan da biridir.
 

Afgan Tazısı

 
Uzun tüylerin en çok yakıştığı ırklar arasında yer alan Afgan Tazıları, yaşlandıkça çok daha yumuşak ve ipeksi bir yapıya kavuşan tüylere sahiptir. Yavruyken bile hızla uzayan hafif kıvırcık ve orijinal rengine göre açık renkte bir tüy yapısıyla hayata başlarlar. Yıllar geçtikçe düzleşen ve kendi rengini bulan ırklar arasındadır. En havalı tüylere sahip köpeklerden biri olmasına rağmen üzerindeki tüylerin sağlıklı kalabilmesi için veterinerinizden kesinlikle yardım almasınız. Bilinenin aksine Afgan Tazıları’nın tüyleri taranmaz. Islatılmadan ya da yıkamadığınız sürece tarak dokundurmamız sağlık açısından önemlidir.
 

Komondor

 
Kordon ip ya da hasır gibi görünen tüy yapısıyla ilk görüldüğünde rasta yaptırılmış gibi görünen uzun tüylü ırklardan biridir. Macar Çoban Köpeği olarak tanınmış ırklar arasında yer alır. Uzun tüyleri gözlerini kapatacak hale getirmesine rağmen oldukça dikkatli ve korumacı yapısından dolayı sürüleri tek başına otlatmak için en uygun ırklardan biri olarak tercih edilmişlerdir. Rasta gibi olan tüyleri yaşlandıkça daha da kenetlenir ve dökülme oranı neredeyse sıfıra kadar iner. Temizlik için mutlaka bir profesyonelden yardım almanız gereken uzun tüylü ırklar arasında yer aldığını unutmayın.
 

 Bouvier Des Flandres

 
Belçika kökenli çoban köpeklerinden biri olan Bouvier Des Flandres, uzun ve çok yoğun tüylere sahip olan ırklar arasında yer alır. Oldukça korumacı yapıları gereği genelde çiftlik hayvanlarını otlatmak için yetiştirilmişlerdir. Belçikalı uzun tüylü, aşırı sevimli çoban köpeklerinden bir tanesini sahiplenecekseniz eğer bebeklikten itibaren aşırı korumacı yapılarının önüne geçmek için eğitim verilmesi tavsiye edilen ırklardan biridir. Büyük aralıklı taraklarla tüylerini tarayabilir, yılda da bir kez uygun uzunlukta kesim yapabilirsiniz.
 

Lhasa Apso

 
Tibet ve Himalaya Dağlarına kadar uzanan Lhasa Apso Lar eski bir geçmişe sahiptir. Uzun tüylerinden dolayı kapanan kulakları ve gözlerine rağmen bekçi olarak uzun süre tercih edilen ırklar arasında yer almışlar. Çok yoğun ve ağır bir tüy yapıları olmasına rağmen çok az tüy döken ırklardandır. Profesyonel köpek bakım evleri ve kuaförlerine götürme durumunuzun olmadığı zamanlarda haftada 3 kez fırçalayarak tüylerini koruyabilirsiniz. Çok hızlı uzayan tüy yapısına sahip olmasına rağmen bakımı göründüğü kadar zor olmayan ırklar arasında bulunmaktalar.
 

 Maltese Terrier

 
Beyaz tüyleri yaşlandıkça daha da ince ve uçuşmaya uygun hale gelir. Bu tüy yapılarından dolayı bakımı zor olan ırklardan biridir. Dalgalı bir yapıyla başlayıp uzadıkça düzleşen tüylere sahiptirler. Tüylerinin uzadıkça ince ve hafif hale gelmesinden ötürü koşarken tüm vücudu suyun üzerinde hareket ediyormuş gibi görünür. Bu sebepten su köpeği olarak kabul görmüş ırklar arasında yerini alır. Hassas bir vücut yapısı sebebiyle çocuklu aileler tarafından olası tehlikeler yüzünden tercih edilirken dikkat edilmelidir.
 

 Barbet

 
Dalgalı olarak başlayan tüyleri uzadıkça kalın ve kıvırcık bir hal alan Fransa kökenli su köpeklerinden biridir. Aşırı hareketli ırklardan biri olmasına rağmen uzun ve kıvırcık tüylerinin dökülme oranı neredeyse yok denecek kadar azdır. Tüyleri sık sık taranarak bakımı gerçekleştirilebilir fakat kesimi profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken kalın bir yapısı vardır. Hareketli ve bakım olarak tecrübe gerektirdiği için İlk defa köpek sahibi olacaksanız öncelikli tercihiniz bu uzun tüylü den yana olmaması yaşanabilecek problemlerin önüne geçecektir.
 

 Bichon Bolognese

 
İtalya kökenli bir Bologna köpeğidir. Kucağınızda bir tüy yumağı ile vakit geçirebileceğiniz sakin ırklardan biridir. Pamuklu bir tüy yapısına sahip olması sebebiyle her gün Bolognese fırçalarıyla taramalısınız. Uzadıkça daha da yumuşak hale gelen tüyleri olmasına rağmen tüy dökmeyen ırklardan biri olarak yerini almış durumdadır. Tüyleri hızlı uzuyor olsa bile günlük bakımı yapıldığı sürece kolayca uyum sağlayan ve eğitim konusunda zorlanmayan özel ırklardan biridir. 
 

 Briard

 
Fransa’nın meşhur uzun tüylü çoban köpeklerinden biri olarak öne çıkan Briard, bekçilik için yetiştirilmiş ırklardandır. Fransa kırsalında özellikle salınan koyunları geri getirmesiyle meşhur olmuş durumdadır. Uzun tüylü çoban köpeklerinde olduğu gibi bu ırk da çok zeki ve eğitilmesi kolaydır. Diğer uzun tüylü köpeklere göre tüylerinin uzama hızı normal kabul edilebilir seviyededir. Dökülme durumunun önüne geçmek için haftada 2 defa astar tipli taraklarla taramasının yapılması gerekir. Mevcut özellikleri ve boyut olarak büyük olması sebebiyle apartman veya şehir içinde bir hayata uygun olmadığını ve zorlanacağını belirtmek gerekiyor.
 

 Chow Chow

 
Uzun tüylü ve kendine has surat yapısı ile türlerinden hızlıca ayrılan Chow Chow, Çin kökenli ırklardan biri olarak Çin Aslanı olarak anılır. Derin bir göz yapısı, tüylerinin sık ve yumuşak şekilde uzamasıyla birlikte burunlarının üstünde çukur görünümü oluşur. Tüy dökülmeleri ve ölü katmanı üzerinden almak için her gün taranmasının faydalı olduğu ırklardandır. Hareket etmeyi çok fazla seven köpeklerden olmadığı için egzersiz durumu düzenli olarak takip edilerek kilo kontrolü sağlanır. Kendine özgü bir tüy rengine de sahip olan Chow Chow tercihleriniz arasında yer almayı hak ediyor.
 

 Newfoundland

 
Kanada'nın uzun tüylü köpekleri arasında yer alan Newfoundland ırkı oldukça büyük boyutlara sahiptir. Çift katlı kalın bir tüy yapısı sayesinde doğduğu coğrafyaya kolayca uyum sağlamıştır. Bu tüylerin bakımını ise haftada 2 defa tarakla fırçalayarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sadık ve kolay eğitilmeleri sebebiyle ailelerin yanına hızlıca uyum sağlayabilirler. Profesyonel bir destekle düzenli olarak kontrol edildiği ve tüylerinin altındaki ölü tabaka temizlendiği takdirde 10 yıldan uzun bir süre ailenizin bir parçası olarak yanınızda olacaktır.
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı