Köpekler Vegan Olabilir Mi?

Köpekler Vegan Olabilir Mi?

Bilim insanları ve hayvanseverler tarafından son zamanlarda sıkça tartışılan bir konu olan “Köpekler et tüketmeden yaşayabilir mi?“ Vegan beslenme tipinin zararları var mı? gibi sorulara yer verdiğimiz haber yazımızı detayları ile köpek severler sizler için hazırladık.
 

Formula-1 Dünya Şampiyonu’nun Köpeği Tamamen Vegan Besleniyor

 
İnstagram hesabından yaptığı bir paylaşımla köpeğinin uzun zamandır vegan beslendiğini açıklayan Formula-1 Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton, köpeğinde gözlemlediği değişimleri anlattı.
İngiliz Bulldog cinsi köpeği Roscoe' un eskisine nazaran daha iyi olduğunu belirtti. Patilerindeki şişliklerinin azalıp topallamadığını, tüylerinin daha yumuşak olduğunu ve artık kolayca nefes alabildiğini söyledi. Vegan beslenmenin hem köpeğine hem de kendine çok iyi geldiğini, çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.
 

Köpekler Gerçekten Vegan Olabilir Mi?

 
Vegan beslenme hayvan ürünlerini tüketmemeyi gerektirmektedir. Hayvanlarla ilgili hiçbir besin diyette yer almaz. Bu sebeple hayvanseverleri tedirgin eden bu konu hakkında bilim insanları çalışmalar yapmaktadır. Köpekler hem etçil hem de otçul beslenme tipine sahip canlılardır. Uzmanlar, dengeli beslenme programı ve ek gıdalar sayesinde tamamen bitkisel beslenebilecekleri, vegan olabileceklerine dayalı açıklamalar yapmaktadırlar.
Yönetmeliklerce belirlenen seviyede değerlere sahip vegan mamalar bu tip beslenmede kullanılabilecek en temel ve güvenilir gıdalardır. Beslenme uzmanları tarafından hazırlanan bu mamalarla köpeklerin vegan beslenme tipi ile daha sağlıklı yaşadıklarını tespit etmişlerdir. Soya, patates, bezelye, mineraller ve aminoasitler içeren işlenmiş gıdalarla dengeli beslendikleri takdirde sağlıklarını koruyacakları, yaşam standartlarının yükseleceğini söylemektedirler. Öte yandan bazı köpeklerde et ve süt ürünlerine karşı alerji problemleri de görülebilmektedir. Vegan beslenme  bu sorunu da ortadan kaldırabilmektedir.
 

Vegan Köpek: Bramble (Köpeğin adı)

 
Vegan köpek denilince akla ilk gelen örnek, Dünya'nın en yaşlı köpeği ünvanını alan Bramble.
2002 yılında yaşayan en yaşlı köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran Border Collie cinsi köpek tamamen vegan beslenmiştir. Pilav, mercimek ve organik sebzelerden oluşan diyet listesi uzun yıllar sağlıklı kalabilmesini sağlamıştır.
Hayvan Hakları Kuruluşu olan PETA'nın yaptığı açıklamalarda doğru planlama ve bakım ile vegan mamasına ek olarak iki amino asit, L- karnitin ve taurin takviyesiyle köpeklerin bitki temelli uzun yıllar sağlıklı yaşayabilecekleri söylenmektedir.
 

Köpekler İçin Et Mutlaka Gerekli Midir?

 
Vegan beslenme tipini savunan araştırmacılara karşılık bazı hekimler bu durumun yanlış, köpekler için etin olmazsa olmaz olduğunu söylemektedirler. Köpeklerde beslenme ile ilgili bilinmeyen bilgilerinde bulunduğunu, araştırmalar sonucunda belirlenen mutlaka beslenmeleri gereken 24 gıdanın boşluğunun et ile tamamlanabileceğini iddia etmektedirler.
Araştırmacı Doktor Freeman bir açıklamasında "Hayvanseverler köpeklerinin daha sağlıklı olacaklarını düşündükleri için et vermiyorlarsa çok yanlış yapıyorlar." demiştir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı