Köpeğiniz için Doğru Veteriner Seçmek

Köpeğiniz için Doğru Veteriner Seçmek

Köpekleriniz için doğru veteriner seçimi yapmak oldukça önemlidir. Köpeklerinizin veterineri ile olan ilişkisini insanlardan farklı görmemeniz gerekiyor. Süreci bir bütün olarak her aşamasının köpeğinizin mutlu ve güvende hissedeceği şekilde oluşturmalısınız. İnsanlarda erken teşhisin önemini hepimiz biliyoruz haliyle aynı şartlar köpeklerimiz için de geçerli. 
 
Düzenli bir kontrol süreci köpeğimizin sağlıklı bir şekilde uzun yıllar bizimle birlikte yaşamasına büyük katkı sağlar. Köpeğimiz böyle bir sürecin için girdiğinde eğer özenle seçilmiş bir veteriner değilse rutin haline getirilecek olan bu ziyaretler hem sizin için hem köpeğiniz için çok stresli bir duruma dönüşecektir. Bir köpek için veteriner sürecinin stresli geçmesi demek onu tedavi etmek yerine işlerin çok daha kötüye gitmesi demektir. Bu noktada köpeğinizin veteriner ile olan ilişkinin önemini kavramak gerektiği ortadadır.
 

Doğru Veterineri Seçmek Neden Bu Kadar Önemli?

 
 
Veteriner seçiminin önemi, köpeklerinizi ailenizden biri olarak görerek başlamalıdır. İnsanlar için doktor seçimi yapmak, geçmişine bakmak, çevremizdekilerden referans aramak ne kadar normal bir durum ise bunu köpeklerimiz için de yapmamız, onun bu uzun süreçteki stresli günlerini minimuma indirmek için oldukça önemlidir. Düzenli bir kontrol içinde olması tıpkı insanlarda olduğu gibi erken teşhis ile müdahale edilip hayatının kurtulmasını sağladığı bilmek gerekiyor. Bunun yanında bir de acil durumlar bulunuyor. Hızlı bir müdahale gerektiğinde ilk gitmeniz gereken yer olan veterinerinizin önemi çok daha artıyor. Yine insanlarda olduğu gibi acil durumlarda yeteneğine tecrübesine güvendiğiniz bir veteriner hayat kurtarıcı olacaktır. 
 
Köpeğinizle uzun yıllar huzurlu bir şekilde yaşayabilmek için veterinerinizin acil durumlardaki yardımlarının yanında sizlere köpeğiniz ile ilgili;
 
Olası bir hastalığı ve sağlık sorunlarını görebilmeli, 
 Cerrahi bir durum oluşmadan önce fark edebilmesi,
 Önleyici durumları tespit edip sizlere iletmesi,
 Önümüzdeki süreçlerle ilgili tavsiyelerde bulunması,
 
köpeğinizin daha hasta olmadan bu durumu anlatmasını büyük katkı sağlayacaktır.
 

Veteriner Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Köpeğiniz için bir veterinere ihtiyacınız var ve bir seçim yapmak istiyorsanız öncesinde bir araştırma yapmak, sizi bu rutin ve uzun süreçte sorun yaşamaktan koruyacaktır. 
 

1- Köpeğinizi iyi tanıyın, sorunları tespit edin ve ona göre araştırmaya başlayın.

 
 
Köpeğini iyi tanıyıp onu çocuğunuz gibi gözlemliyor olmanız gerekiyor. Bunu yapmanız veteriner seçerken doğru yere yönelmenizi sağlayacaktır. Tüm veterinerler her köpeği tedavi etmiyorlar çünkü tam olarak bir cins üzerinde uzman değillerse acil müdahale dışında bir işlem yapmaları kötü sonuçlar doğurabiliyor bundan dolayı köpeğinizin cinsini mutlaka bilmek gerekiyor. Özel bir bakım isteyen bir cins ya da hastalığı bulunan bir köpeğiniz varsa bu seçim çok daha önemli bir hale gelecektir. Köpeğinizi iyi tanıyor olmanız veteriner seçimi yapmadan önce diğer adımlara daha kolay geçmenizi sağlayacaktır.
 

2- Kesin karar vermeden önce veterinerinizi mutlaka araştırın

 
 
Seçiminizi yapmadan önce veterinerinizin ön araştırmasını yapmanız yaşayacağınız sorunların önüne geçmiş olacak. Eğitimini, daha önceki tecrübelerini, referanslarını, sitesine ve konumuna gelen yorumları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Köpeğinizin cinsiyle ilgili daha önceden tecrübesinin olup olmadığı çok önemlidir çünkü köpeğinizi sürekli götüreceğiniz kontroller sırasında onun yaşayacağı stresi nasıl düşüreceğini bilen birinin olması gerekiyor. Köpeğinizin yanında siz olsanız bile onları iyi tanıyan tecrübeli bir veteriner ile işleriniz çok daha kolay olacaktır. 
 

3- Tercihinizi yaptıktan sonra gözlem yapmaya devam edin

 
 
Tercih etmiş olduğunuz veterinerden emin olmak için gözlem yapmanız gerekiyor. Tecrübeli bir veteriner olmasına karşın yeterli özeni göstermediğini seziyorsanız uzun vadede yaşayacağınız sorunları önlemek adına mutlaka oradan ayrılmalısınız. Köpeğinize ve size olan yaklaşımı ve bu sürece göstermiş olduğu ilgi büyük bir göstergedir. Yeterince ilgili değilse ve özen göstermeden hareket ediyorsa bu durum düşündüğünüz kadar basit bir durum olmayabilir. Öyle ki köpeğinizde görülecek bir sorunu göremeyip atlamış olabilir. Köpeğinize karşı olan yaklaşımını gözlemlemek karar aşamasında elinizi güçlendirecektir. Köpeğiniz yanında siz olsanız bile o ortamda mutlaka tedirgin olacaktır. Bu duruma olan yaklaşımı, tedavi öncesi köpeğinizin alışması için ne kadar süre tanıdığı ve ön hazırlığı ne durumda bunlara dikkat etmeniz seçiminizde size yardımcı olacaktır.
 

4- Köpeğinizin tedavi edildiği ortama dikkat etmelisiniz.

 
 
Veteriner kadar önemli olan bir husus ise onların çalışma ortamıdır. Oradaki çalışanların size olan tutumunu gözlemleyip öyle karar verin. Siz köpeğinize bir şey olduğunu düşünerek panik içinde geldiğinizde size nasıl yaklaşacaklar, nasıl iletişim kuracaklar, siz ve köpeğinizle nasıl ilgileneceklerine dikkat etmelisiniz. Veteriner ve çalışanlarının köpeğinize olan yaklaşımı ve profesyonelliği sizin de daha kolay sakinleşmenizi sağlayacaktır. Sizinle olan iletişimlerinden birçok detayı çıkartmanız mümkün olduğu için dikkatlice dinlemekte fayda var. Size verilen bilgileri tekrar tekrar sorarak tutumlarını gözlemleyebilirsiniz. Elbette bu bir iş ve onlar bu şekilde para kazanıyorlar. Sizi potansiyel bir müşteri gibi görüp görmediklerini anlamanız için bilgi almaktan ve onların bu sorulara yaklaşımını gözlemleyiniz. Son olarak tedavi ya da rutin kontrollerinin yapıldığı yerin temizliğine dikkat etmelisiniz. Tedavi için götürdüğünüz köpeğinizin daha da hasta bir halde bulmanız mümkündür.
 

5- Veterinerinizin verdiği hizmetleri tam olarak öğrenin.

 
 
Bunu öğrenmeniz özellikle acil durumlar için size büyük fayda sağlayacaktır. Tüm veterinerler her hizmeti veremediğinin farkın olmalısınız. Acil bir durumda röntgen, ultrason gibi hizmetlerinin olup olmadığı öğrenmeniz gerekiyor. Köpeğinizin tedavisi sırasında kullanılan ekipman ve malzemeler sizin için bir gösterge daha olacaktır. Ameliyat için yeterliliğini öğrenmeniz ve hayati bir durumdaki hazırlığından haberdar olmanız köpeğinizin hayatını kurtarmak konusunda büyük bir öneme sahiptir.
 

6- Çalışma saatlerini tam olarak öğrenip acil durumlar için netleştirmelisiniz.

 
 
Çalışan insanlar olarak köpeğinizin rutin veteriner ziyaretlerini genelde mesai saatlerinden sonraya bırakacağınız için hizmet alabileceğiniz saatleri öğrenmenizde fayda var. Bunun yanında çok daha önemli bir konu olan acil ve hayati müdahaleler için çalışma saatlerinin ne kadar uygun olduğunu mutlaka öğreniniz çünkü köpeğinizin başına ne zaman bir şeyler geleceğini bilemezsiniz. Bu gibi bir durum yaşadığınızda hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz gerektiği için çalışma saatleri çok büyük bir önem kazanıyor. Bu bilgileri kesin olarak netleştirmeden veterinerinize karar vermeyin.
 

7- Tedavi ve acil durumlarda oluşacak maliyetlerin bilgisini mutlaka alın.

 
 
Köpeğimiz için her şeyi yapmaya hazır olsak bile günümüzde tedaviler ve rutin kontrollerin maliyeti yüksek olabiliyor. Hem kendiniz hem de veterinerinizi zor durumda bırakmamak için maliyetleri önceden öğrenmeniz, acil bir durumda panik içinde çok fazla stres olmadan işin içinden çıkmanıza imkan tanıyacaktır. Köpeğinizin cinsine ve acil durumlarda oluşabilecek bir ameliyat sürecinde, alanında uzman veterinerler tarafından gerçekleştirilen bu operasyonların büyük maliyetleri olabileceğini unutmamalısınız. 
 

Veterinerin Köpeğiniz İçin Uygun Olduğuna Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler Neler?

 
 
Veterinere soru sormaya başlamadan önce köpeğinizi iyi tanıyor olmalısınız. Bazı bilgilere yeterince vakıf olursanız gözlemlerinizin isabeti ve aldığınız verim artacaktır. Veterinerden tam olarak neleri talep ettiğinizi bilerek giderseniz neleri kontrol etmeniz gerektiğini de bilirsiniz. Bunun için önceden karar vermeli ve aşağıdaki bilgiler konusunda net fikirleri sahip olmalısınız.
 
 Köpeğinizin cinsi ve kaç yaşında olduğunu bilmelisiniz,
 
 Daha önceden doğum yaptı ise bunun detaylarını belirtmeli,
 
 Geçmiş hastalıkları veya gözlemlediğiniz problemleri tespit etmiş olmalısınız.
 
 Bunların yanında veterinerinizden hizmet almaya başlamadan veya başladıktan sonra dikkatinizi vermeniz gereken noktalar ise;
 
 Seçilen tedavi yöntemi ve bu yöntemin uygulaması esnasında kullanılan her türlü ürünün güncel ve tedaviye uygun olup olmadığını sürekli kontrol etmelisiniz.
 
 Tedavi sürecini, randevu saatlerinizi ve acil durumlarda ne kadar ulaşılabilir olduğunu teyit etmekten çekinmemelisiniz.
 

Veteriner Nasıl Bulunur?

 
 
 
Bu sorunun çok sayıda cevabı olduğu için biz farklı bir tarafına değinmek istiyoruz. Bu konuda sizin şahsi araştırmalarınızın yanında en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri seçeceğiniz veterinerin ne kadar referansının olduğudur. Köpeğinizi teslim edeceğiniz veterinerle ilgili çevrenizden güvendiğiniz kişilerin referans oldukları veterinerleri tercih listesinde ön sıraya koymak, olası bir kötü durumun yaşanmasına engel olacak en önemli göstergelerden bir tanesidir. Sadece internet sitesini incelemek veya panikle Google Haritalar’daki yorumlarına bakıp seçim yapmak büyük bir yanlış olduğunun altını net bir şekilde çizmemiz gerekiyor.
 

Benzer Yazılar

Yukarı