Köpeklerde İnsan Yılı Hesaplamasında Şaşırtan Gerçek Ortaya Çıktı

Köpeklerde İnsan Yılı Hesaplamasında Şaşırtan Gerçek Ortaya Çıktı

Köpeklerde yaş hesaplama konusunda bilimsel çalışmalar yapan araştırmacılar, incelemelerinde herkes tarafından doğru olduğu kabul edilen bir insan yılının köpeklerde 7 yıla karşılık geldiği tespitinin gerçeği yansıtmadığını açıkladılar.  Köpeklerimiz sanılandan daha mı yaşlılar? Detaylar haberimizde.

Köpeklerde Yaygın Olarak Bilinen Yaş Hesabı Nasıl Yapılıyor?

 
Köpeklerde yaş hesaplama hayvanseverler tarafından yıllardır merak edilen bir konu olmuştur. 1950'li yıllardan günümüze kadar kulaktan kulağa geçerek  bilinen hesaplamada 1 köpek yılının 7 insan yılına denk geldiği söylenmektedir. Bu hesaplama insan ömrünün  ortalama 10 yıl, köpeklerin ortalama ömürlerinin 7 yıl olmasından yola çıkarak yapılmıştır.

Araştırmacılar Köpek Yaşı Üzerinde Çalışmalar Yaptılar

 
Köpeklerde gerçek yaş hesabı konusunda uzun süredir araştırmalar yapan bilim insanları toplumda yıllardır doğru olarak kabul edilen hesabın yanlış olduğunu tespit ettiler. Labrador cinsi köpekler üzerine yoğunlaşan araştırmacılar insanların ve köpeklerin biyolojik saatlerini karşılaştırdılar. Yapılan karşılaştırmada tespit ettikleri moleküllerin insan genomlarında birikim zamanlarını kıyasladılar.

Doğru Köpek Yaşı Nasıl Yapılıyor?

 
ABD'li bilim insanları tarafından geliştirilen formülle, köpeklerde yaş hesabı bilimsel olarak netliğe kavuşmuş oldu.İnsanlardaki ve köpeklerdeki genetik şifrelerin zaman içerisindeki değişimlerinden yola çıkarak buldukları formülde, yıllardır bilinen bilgilerin yanlış olduğu ortaya çıktı. Köpeklerdeki ilk 7 haftalık büyümenin insanlarda 9 aya karşılık geldiğini iki dönemde de süt dişlerinin çıktığını belirttiler. 30 yaşındaki bir bireyin yaklaşık olarak 1 yaşındaki köpekle denk olduğunu ancak köpeklerdeki büyümenin zaman içerisinde yavaşladığını bu nedenle 4 yaşındaki bir köpeğin 54 yaşındaki bir insanla denk olabileceğini öne sürdüler.
1 yaş ve üzeri köpekler için ise bilimsel hesap makinesi yardımıyla kolayca bulunabilecek bir formül geliştirdiler.
 
Ln fonksiyonu kullanılan formül;
 
 İnsan yaşı = 16ln (köpek yaşı) + 31 
 
şeklindedir.
 
Örneğin; 10 yaşındaki bir köpek yaklaşık olarak 68 insan yılı olarak bulunabiliyor.
 
Diğer köpek ırkları üzerinde de çalışmalar yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, köpek cinsine ve kilosuna göre yaş hesaplamasında ufak değişimlerin olduğunu, küçük köpeklerin büyük köpeklere göre daha uzun yaşam sürelerine sahip olmalarını, büyük köpeklerin daha hızlı yaş almalarının vücut kitle indeksi ile orantılı olabileceğini söylediler.

Köpeklerde Yaş Bilmecesi Çözüldü

 
Köpeklerde yaş hesabı konusunda hayvanseverlerin kafasında oluşan soru işaretlerine yanıt arayan bilim insanları yaş bilmecesini  buldukları formülle çözdüler. 1 yaş ve üzerindeki köpekler için geliştirilen formül sayesinde artık herkes köpeğinin kaç insan yılında olduğunu hesap makinesi yardımıyla kolayca bulabilecek.
 

Benzer Yazılar

Yukarı