Köpeğinizin Yaşam Kalitesini Artırmak İçin 5 Basit Adım

Köpeğinizin Yaşam Kalitesini Artırmak İçin 5 Basit Adım

Köpeğinizin hayatını iyileştirmeye ve onu mutlu etmeye yardımcı olacak bazı kolay yollar mı arıyorsunuz? Tüylü dostlarımız ailemizin kopmaz bir parçasıdır. Zor zamanlarda bizi rahatlatırlar, her zaman bir maceraya hazırdırlar ve bize koşulsuz sevgi veren yürekleri vardır. Bu iyiliğin karşılığını vermek ve hayatlarını biraz daha anlamlı kılmak sizce de güzel olmaz mıydı? Bu yazımızda sevimli dostunuzun hayatını zenginleştirmeye yardımcı olacak 5 ipucu vereceğiz. 

Köpeğinizin Günlük Egzersizini İhmal Etmeyin

 
Düzenli egzersiz, köpeğinizin hem zihinsel hem de genel fiziksel sağlığı için çok önemlidir. Aşırı kilolu köpekler; artrit, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunları geliştirme riski altındadır ve bu da ilerideki yaşlarında onun için sıkıntı yaratır. Köpeğinizi fiziksel olarak aktif tutarak bu riski azaltabilirsiniz.
Üstelik egzersiz eksikliği, onun can sıkıntısına ve hayal kırıklığına neden olabilir. Günlük egzersiz yapmayan köpeklerin aşırı çiğneme veya havlama gibi yıkıcı davranışlar geliştirmesi daha olasıdır. Düzenli egzersiz ortamı oluşturarak onlara bir rutin kazandırın ve ekstra enerjiyi yakmanın bir yolunu verin. Ve böylelikle en sevdiğiniz ayakkabılarınızı çiğnemeyi içermeyen bir egzersize onu alıştırmış olursunuz! 
Köpeğinizin her gün yeterince fiziksel egzersiz yapmasını sağlamak, onun formda kalmasına ve beladan uzak kalmasına yardımcı olacaktır. Köpeğinizin her gün yeterince fiziksel aktivite yapmasını sağlayarak bu riski azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.
 
Köpeğinizin egzersiz yapmasının en kolay yollarından bazıları şunlardır:
 
*Frizbi oynamak
*Günlük köpek yürüyüşü (veya koşu)
*Köpeğinizle getirme oyunu oynayın
*Halat çekme oyunu oynamak

Köpeğinizin Zihinsel Olarak Uyarılmasını Sağlayın

 
“Yorgun bir köpek iyi bir köpektir” sözünü hiç duydunuz mu? Bu gerçekten doğru ve sadece fiziksel egzersize güvenmek zorunda değilsiniz. Köpeğinize her gün bol miktarda zihinsel egzersiz yapmak, fiziksel egzersiz kadar yorucu olabilir. Köpeğiniz için 5 dakikalık bir “Haydi ikramların yerini bul” oyunu oynatmanız, 30 dakikalık bir yürüyüş kadar yorucu olacak, göreceksiniz. (Daha sonra ne kadar uyuduğunu görünce farkı anlayacaksınız) 
 
Her gün bazı etkileşimli oyunlar oynamanız, köpeğinizin zihinsel olarak uyarılmasını sağlayacaktır. Köpeğinize daha fazla zihinsel uyarı vermenin yollarından birkaçı:
 
*Köpeğinizin yürüyüşlerde koklamasına izin verin, yani "koklama molaları"
*Köpeğinize bazı yeni numaralar öğretin.
*Köpeğinizin burnuna mama koyarak kapmasını sağlayın
*Kendi el yapımı engel parkurunuzu yapın ve evde oynatın.
 
Her köpeğin farklı miktarda fiziksel ve zihinsel egzersiz gerektirdiğini unutmayın. Çoğu köpek hala her gün bol miktarda fiziksel egzersize ihtiyaç duyar ancak bazı zihinsel uyarıcı aktiviteler ekleyerek “boş zamanı” daha fazla tamamlayabilirsiniz.

Köpeğiniz İçin Eğitimi Daha Eğlenceli Hale Getirin

 
Köpek eğitimini düşündüğünüzde genellikle eğlence akla gelen ilk kelime değildir. Aslında akla gelen ilk kelimeler hayal kırıklığı ve kafa karışıklığı olurdu çünkü onları eğitmek hem sabır hem de zaman istiyor. Mesele şu ki, köpeğiniz için eğitimi daha eğlenceli hale getirmenin nispeten kolay yolları var. Ve eğitim süreci köpeğiniz için eğlenceli olduğunda, yeni şeyler öğrenmeye motive etmek daha kolaydır.
Köpeğiniz için eğitimi daha eğlenceli ve ilginç hale getirmenin bir yolu, ödülü değiştirmektir. Farklı oyunlar, oyuncaklar ve ikramlar gibi çeşitli ödüller kullanmayı deneyin. Bazı köpekler yemekle oldukça motive olurken, diğerleri oyun oynamayı tercih eder. Köpeğinizin hangi ödülleri tercih ettiğini öğrenin ve özellikle zor davranışlar üzerinde çalıştığınız ödülleri o aşamalara saklayın.
Antrenmanı daha eğlenceli hale getirmenin bir başka yolu da seanslarınızı kısa ve tatlı tutmaktır. Köpeklerin sınırsız dikkat süreleri yoktur, bu nedenle herhangi bir şey üzerinde çok uzun süre çalışmak hem sizin hem de köpeğiniz için hayal kırıklığına neden olabilir. Antrenman seanslarınızı kısa tutarak bu hayal kırıklığını önleyebilirsiniz. Beş dakikalık seansları tercih edip mola vermek ve sonra devam etmek mantıklı bir seçenek. Köpeğiniz istediğinizi yaptığında bol bol övgü kullanmayı unutmayın, övgünüzün zamanlaması gelecekte bu davranışı cesaretlendirecektir.
Köpek eğitimi söz konusu olduğunda çoğumuz hemen “eğlence” kelimesini düşünmeyiz ancak eğitimi daha eğlenceli hale getirmenin birkaç basit yolu vardır. Ödülleri değiştirerek, bol bol övgü kullanarak ve seanslarınızı kısa ve tatlı tutarak hem sizin hem de köpeğiniz için eğitimi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Onu sadece öğrenmeye değil bu sırada oyun oynamaya teşvik etmek işi kolaylıkla çözecektir.

Kurallarda Tutarlı ve Adil Olun

 
Köpeğinizin kafasını karıştırmanın ve sinirlendirmenin en kolay yollarından biri, kurallar arasında tutarsız olmaktır. Köpeğinize üç hafta önce akşam yemeğinde bir lokma yiyecek attınız ancak bugün neden yalvardığını merak ettiniz mi? Birkaç hafta önce o yemeği atarak, istemeden de olsa, daha fazla istemesine teşvik ettiniz.
Köpeğimiz her zaman bizden öğrenir ve insanlar olarak bazen çok fazla karışık mesaj gönderme eğilimindeyiz. Köpeğiniz için kurallar ve sınırlar belirlediğinizde tutarlı olmayı unutmayın. Ertesi gün cezalandırmak için bir gün bir şeyden kurtulmalarına izin vermeyin. Net kurallara ve sınırlara sahip olmak, köpeğinizin herhangi bir zamanda onlardan tam olarak ne beklendiğini bilmesini sağlayacak ve tutarsız cezaların hayal kırıklığından kaçınmasına yardımcı olacaktır. Bir şey yapmalarına izin verilmiyorsa (örneğin, masanın üzerine atlamak gibi) o zaman bir defa izin verip bir defa vermeyerek kafasını karıştırmayın. Bunu hiçbir zaman ne olursa olsun yapamayacağını bilmeli ki o da kendi sınırlarını çizebilsin. 

Köpeğinize Bir Rutin Verin

 
Köpeğinizi mutlu etmenin en iyi yollarından biri, ona günlük bir rutin sağlamaktır. Yemek saatinin ne zaman olduğunu, ne zaman dışarı çıkacaklarını, ne zaman oynayacaklarını ve günlük yürüyüşlerinin ne zaman olacağını bilmek kendilerini daha güvende hissettirecektir.
 
 
Köpeğinize bir rutin vermek, her gün 6 saatinizi oyun zamanına ayırmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Güne dağılmış kısa küçük aktiviteler işi kolaylaştıracaktır. Akşam yemeğinden sonra 5 dakikalık bir oyun, sabahları farklı bir aktivite, akşamları yürüyüş… Bunlar, köpeğiniz için eğlenceli günlük bir rutin oluşturacak aktivitelerdir.
Köpeğiniz için her gün yapmasını teşvik edecek eğlenceli şeyler içeren bir rutin oluşturun. Gün boyunca küçük aktiviteler (göründüğü kadar küçük) köpeğinizin hayatını zenginleştirecek ve can sıkıntısından kaynaklanabilecek sorunlu davranışları azaltmaya yardımcı olacaktır. 
Ömürlük dostunuzun yaşam kalitesini artırmak için uygulayacağınız en basit adımları sizler için derledik. Keyif dolu yıllar dileriz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı