Yaşlılara Uygun Köpekler Hangileridir?

Yaşlılara Uygun Köpekler Hangileridir?

En iyi arkadaşı bulmanıza yardımcı olmak istiyoruz,
 
Gezebilen yaşlılar aynı zamanda birçok türün gerektirdiği günlük yürüyüşle evden çıkmanın, egzersiz yapmanın ve diğer insanlarla tanışmanın bir yolunu keşfeder.
 
Her köpeğin farklı bir enerji seviyesi, boyutu ve genel kişiliği vardır, Bu yüzden yaşlılar için Kopekler.com olarak  en iyi 7 köpek ırkının bir listesini sizin için araştırdık. 
 
Evet merak edilen köpek cinslerini hemen aşağıda sıraladık. Ama Cinslere geçmeden şu yazımızı önceden  lütfen okuyun.

Bir Kaç Önemli Bilgi ;

Araştırmalar, köpeği olan kişilerin kalp-sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını uygulama olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Bilim, bir köpeğe sahip olmanın kan basıncını, kolesterolü ve trigliseritleri düşürdüğünü gösteriyor. 
 
Nisan 2019 Ulusal Sağlıklı Yaşlanma Anketine katılan ve evcil hayvanı olan 50 ila 80 yetişkin arasında% 88'inin evcil hayvanlarının hayattan zevk almalarına yardımcı olduğunu söyledi; % 86'sı evcil hayvanlarının kendilerine sevildiğini hissettirdiğini söyledi; % 79'u evcil hayvanlarının stresi azaltacağını söyledi.
 
Sahipleneceğiniz köpeğin 12 ila 15 yıllık (veya daha fazla) ömrü olduğunu düşünelim. Çoğu köpek, 7 yaşına geldiğinde yaşlı olarak kabul edilir, ancak hepsi yavaşlamaz. Önümüzdeki on yıl boyunca çok aktif bir köpeğe bakabileceğinizi düşünüyor musunuz? 
 
Tüm bu soruların cevabı sizi doğru köpeğe yönlendirecektir. 
 
Şimdi gelelim sizin için doğru köpeği seçmeye.
 

Yaşlılar İçin En İyi 7 Köpek Cinsi

1-Beagle

 
Beagle cinsi köpekler gürültülü oldukları bir üne sahiptir, ancak birçok bakım uzmanı bu arkadaş canlısı köpekleri yaşlılar için en iyi köpek ırklarından biri olarak seçmiştir. Cins, oyun oynamayı sever, bu da sizi aktif tutar ve nispeten düşük tarama ihtiyacı vardır. Beagle aynı zamanda çocuklar için de harika arkadaşlardır, bu yüzden torunlarınızla anlaşamama konusunda endişelenmenize gerek yok.
 

2-Pug

 
Pug, mükemmel kanepe köpeği olarak tanımlanmıştır, bu nedenle cins, dışarı çıkıp istedikleri kadar egzersiz yapamayan yaşlılar için çok uygundur. Puglar çoğu duruma çok çabuk adapte olurlar ve çok az tarama gerektirirler. Zamanlarının çoğunu evde saki bir şekilde geçirmek isteyen yaşlılar için iyi bir yol arkadaşı olabilirler.
 

3-Poodle

Poodle cinsi herkes için harika köpeklerdir ve özellikle yaşlılar arasında popülerdir. Cins, en zeki türlerden biridir. Nazik sevgi dolu bir doğası olan ve herhangi bir alana uyum sağlama yeteneği, onları bir yaşlı için harika bir seçenek haline getirir. Alerjiniz varsa, hipoalerjenik yapısı sayesinde sorun yaşatmazken, cinsin tüylerinin az bakım gerektirir.
 

4-Maltese

Maltese cinsi yaşlılar için iyidir, çünkü az egzersiz ihtiyaçları vardır. Aşırı tarama gerektirmezler. Cins, küçük alanlara veya dairelere iyi uyum sağlayabilir ve kucakta vakit geçirmeyi çok sever. Maltese, sakin doğası sayesinde genellikle terapi köpeği olarak kullanılır.
 

5-Bulldog 

Bulldog her yaş için harika bir arkadaştır. Tombul ve tıknaz olan bulldog, huysuz görünümüne rağmen arkadaş canlısı bir köpektir. Sahipleriyle birlikte olmayı severler ve çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Bu da kısa tüyleri ile yaşlıların sahiplenebilmesi için onu çok uygun bir cins haline getirir.
 

6-Bichon Frise

 
Bichon Frise, yaşlı yetişkinler için çok uygun bir evcil hayvandır. En iyi yanı, hayatları boyunca asla bir ayaktan daha uzun büyümeyecek olmalarıdır. Ayrıca beyaz, ipeksi tüyleri dökülmez, bu da köpek alerjisi olan evcil hayvan sahipleri için harikadır. Ve bu köpek ırkı da çok çocuk dostudur. Yani, torunlarınız varsa, yeni yavru köpeğinizle oynarken çok eğlenecekler.
 

7-Pomeranian

 
Pomerianlar, akıllı, canlı ve sevecen küçük arkadaş köpeklerdir. Çok meraklıdırlar ve ilgiyi severler, bu da onları yaşlı yetişkinler için onlara bolca zaman ve enerji verebilecek iyi bir seçenek haline getirir. Kabarık tüylerinin sağlıklı ve parlak kalması için haftada en az birkaç kez fırçalanmalıdır.. Bu bakım gereksinimi çok gibi görünse de bu sıklıkta fırçalanmalı ortalama her köpeğin ihtiyacıdır.
 

Yaşlıların Köpek Sahiplenirken Dikkat Etmesi Gereken Faktörler

Enerji Seviyesi:

 
Yaşlılar genellikle daha az aktif yaşam tarzına sahip olduğu için, daha düşük enerji seviyelerine sahip bir köpek onlar için ideal bir arkadaş olacaktır. Bazı köpekler günde sadece bir veya iki kısa yürüyüş gerektirirken, bazı köpek cinsleri ise daha fazla egzersize gereksinim duyar. Sakin bir ruh haline sahip olan enerji seviyesi yüksek köpek cinsleri, gerekli egzersizleri yapamadıklarında agresif olabilirler.

Boyut:

 
Küçük boyutlu köpeklerin yönetimi büyüklere göre çok daha kolay olabilir. Küçük bir köpeğin, üzerinize atlayıp sizi devirmeleri veya tasmasını çok sert çekmeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Seyahate çıksanız da veterinere götürseniz de, taşınması daha kolay olur. 

Sağlık:

 
Bazı köpeklerin diğerlerine göre pahalı sağlık sorunları olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, Dachshund gibi ırklar ,ortopedik problemlere eğilimindedir ve Minyatür Schnauzerlerin, diğer diyabet geliştiren ırklardan daha yüksek diyabet olma olasılıkları vardır.

Mizaç:

 
Köpeklerin mizaçları, birlikte doğdukları genlerin yanı sıra yetiştirilme biçiminden de etkilenir. Herhangi bir köpek arkadaş canlısı olacak şekilde yetiştirilebilir iken, bazı ırklar daha doğal olarak nazik ve kibar olmak için şartlandırılmıştır. Beagle'lar, retrieverlar, kanişler ve bulldoglar, en iyi mizaca sahip köpekler arasındadır. Ancak her hayvanın benzersiz bir kişiliği olduğunu unutmayın. Birbirinize ne kadar uygun olduğunuzu hissetmek için, düşündüğünüz herhangi bir potansiyel evcil hayvanla etkileşime girmeye çalışın.

Bakım:

 
Bazı ırkların düzenli olarak yıkanması, tüylerinin kesilmesi gerekirken, diğerlerinin sadece ara sıra hızlı bir fırçalanmaya ihtiyacı vardır. İhtiyaçlarını kendi başınıza veya bir aile ferdinin veya profesyonel bir bakıcının yardımıyla yönetebileceğiniz bir köpek seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 

Benzer Yazılar

Yukarı