Yavru Terrier Maltese Ne Kadar Uyurlar?

Yavru Terrier Maltese Ne Kadar Uyurlar?

Yeni Doğanlar

Malta köpeklerinde yeni doğanlık durumu 1.günden başlayarak 7 haftaya kadar sürer. Bu süre içinde uyku durumuyla alakalı olarak birçok açıklama bulunur. 2 ila 3 haftalık süreçte yeni doğan olarak adlandırılan köpeğiniz 22 saat boyunca uyuyacaktır. 3 haftayı aşan yavrular ise yeni dünyayı keşif yapmak adına günde 20 ila 21 saat uyumayı tercih ederler.
 

Malta Yavruları

2 ile 5 aylık olan Malta köpeği yavruları 1 günlük sürede 18 ila 20 saat boyunca uyumayı tercih ederler. Bu saat dilimine gece uykusu ve gündüz uyuyan uykuların hepsi dahildir. Yavru köpeğinizin gece süresince ne kadar uyuyacağı, gündüz yapılan egzersizlere ve dinlenme durumlarına göre değişir. Bu dönem için yavru köpekler çoğunlukla gündüz 2 ya da 3 defa kestirir. Yaşları 6 ila 11 ay arasında bulunan Malta köpekleri 24 saatlik yani 1 gün içinde 14 ila 16 saat boyunca uyuyacaklardır. Gündüzleri daha az uykuya dalarlar ve geceleri daha uzun şekilde uyumayı tercih ederler.
 

Yetişkin Malta

1 ile 7 yaş arasında olan yetişkin Malta köpeğiniz 1 günlük süre zarfından 12 ila 14 saat arasında uyumayı tercih eder. Yetişkinler gündüz bir defa şekerleme yapar. Hatta bazıları uzun şekerleme yerine kısa 2 ya da 3 defa şekerleme yapmayı tercih eder.
 

Yaşlı Malta

Yaşı ilerleyen Malta köpeğiniz daha fazla uykuya ihtiyaç duymaya başlar. Yaş ilerledikçe uykuya olan ihtiyaç daha da artar. Yaklaşık olarak günde 15 ila 18 saat aralıklı uykuya ihtiyaç duyarlar.
 

Malta Köpekleri İçin Uyku Pozisyonları

 
 

Yan Uyuyan

Yan traves olarak da adlandırılan bu pozisyonda köpeğiniz kendini oldukça rahat ve güvende hisseder. Sıcaklık nötr olduğundan dolayı köpek kesinlikle ısınmaya ya da soğumaya ihtiyaç duymaz.
 

Top Yatış Pozisyonu

Kıvrılmış ya da simit pozisyon olarak da adlandırılır. Kafa kısmı kuyruk alanına kadar gider.  Köpeklerin dinlenmesi konusunda rahat ve konforlu olan pozisyondur.
 

Aslan Pozisyonu

Bu yatış pozisyonu sadece ara dinlenme olarak da adlandırılabilir. Malta köpeğiniz biraz dinlenmeye ihtiyaç duyduğu zamanlarda bu konumda yatar. Çevresinde olan aktivitelerin ve hareketliliğin farkındadır. Çok yorgun olmadığı zamanlarda ve gündüz uykusu için tercih eder.
 

Sırt Sırta Pozisyonu

Evcil hayvanlarının sırt sırta vererek uyuduğu bir pozisyondur. Sıcak kalmak adına ve samimiyet adına iki hayvan tarafından yapılır. Özellikle soğuk günlerde evdeki iki köpeğinizi bu şekilde uyurken görmeniz muhtemeldir.

Benzer Yazılar

Yukarı