Köpekleriniz ile Birlikte Yaz Aktiviteleri

Köpekleriniz ile Birlikte Yaz Aktiviteleri

Yaz ayları geldiğinde sıcaklardan dolayı köpeklerinizle yapabileceğiniz aktiviteler kısıtlanıyor gibi görünse bile aslında yapabileceğiniz çok sayıda eğlenceli aktivite bulunuyor. Köpeklerimiz düşündüğümüzden çok daha hızlı bir şekilde yeni aktivitelere uyum sağlayabilir. Bu aktiviteleri en keyifli hale getirebilmenin ilk adımı köpeğinizi iyi tanımaktan geçiyor. Onun güneşle, suyla ve hareketlilikle olan bağını iyi bilmeniz gerekiyor. 
 
Köpeklerimizle birlikte bir yaz aktivitesine girişmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunlardan bazıları ise şunlardır;
 
Yaptığınız planın köpeğinizin cinsine uygun olup olmadığını iyice netleştirmeniz gerekiyor. 
 
 Yürüyüş yapacaksanız köpeğinizin bu yürüyüşe uygunluğunu mutlaka öğrenmelisiniz. Günlük yürüyüşlerinin çok üzerinde bir yürüyüş mesafesini köpeğiniz alışmadan kat etmemelisiniz.
 
 Havanın gerçek anlamda aşırı sıcak olduğu saatlerde tıpkı insanlar gibi köpeklerinizde etkilenir. Bu saatlerden kaçınmaya çalışın ve mutlaka yanınızda yeterince su bulundurduğunuzdan emin olun.
 
 Bazı etkinlikler pratikte köpekleriniz için uygun görünebilir ama o alanların köpek dostu bir yer olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
 
 Kamp gibi etkinliklerde köpeğinizi iyice alışana serbest bırakmayın çünkü karşısına çok sayıda yabani canlı çıkacaktır onlarla farkında olmadan temas etmesinden kaçının.
 
 Yaz aktivitelerinde köpeğinizin mevcut alanlarından uzaklaşacağınız için kene ve pire gibi durumların önüne geçebilmek adına mutlaka tüm aşılarının güncel bir şekilde tamamlanmış olduğuna önem göstermelisiniz.
 
Bu hususları mutlaka dikkate alarak köpeklerinizle birlikte yaz boyunca bol eğlenceli ve huzurlu aktivitelerden istediğinizi yapabilirsiniz. Köpeğinize ve kendine en uygun olanı seçerek yaz tatilinizi en iyi şekilde değerlendirin.
 

Köpeğinizle Birlikte Yürüyüş Yapmak

 
 
Köpekler cinslerine göre içinde bulundurdukları enerjiyi atmak isterler. Bunu en kolay ve keyifli yapabilecekleri çözümlerden biri yürüyüşe çıkmaktır. Köpeklerinizle birlikte yaz aylarında özellikle akşam, günün biraz daha serinlemesi ile birlikte yürüyüş için en ideal saatler gelmiş olacaktır. Köpeğinize ve kendinize uygun yeni yürüyüş alanları belirleyip bu saatleri en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.
 

Kampa Köpeğinizle Birlikte Gidin

 
 
Yaz aylarında özellikle tatil bölgelerinin etrafında kamp yapmak oldukça tercih edilen bir aktivitedir. Köpeklerinizi bu kamp sürecine dahil etmek düşündüğünüz kadar zor olmadığını hatırlatmak istiyoruz. İsterseniz günlük bir kamp süreci isterseniz konaklamalı olarak çadırınızda geçireceğiniz bir kamp olsun, köpekleriniz hepsine kolayca uyum sağlayacaktır. Köpekleriniz daha önce gelmediği bir yere geleceği için mutlaka aşılarının tam ve güncel olduğundan emin olun. Böylece köpeğinizle birlikte kamp yapıp doğada yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 

Plaja Gitmek

 
 
Plaja köpeklerinizle birlikte gidebilirsiniz. Onların kum, deniz ve sizinle birlikte plajın tadını çıkarttığını göreceksiniz. Patilerinin yanmadığı ve suya olan ilişkisinden emin olduğunuz köpeklerinizle yaz aktivitesi olarak plajları tercih edebilirsiniz. Köpeğiniz suyu seven türlerden biriyse bu onlar için büyük bir eğlenceye dönüşecektir.
 

Küçük Havuzlarda Birlikte Yüzmek

 
 
Yakınlarınızda kolayca erişebileceğiniz bir plaj yoksa köpeğinizle birlikte havuzlara gitmeyi tercih edebilirsiniz. Köpeğiniz sevdiği oyuncakları havuzun içinde yüzdürerek onunda keyifle havuza girip çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklardan insanlar kadar köpekler de etkileniyor. Bu durumu keyifle atlatmanın en iyi çözümlerinden biri olan havuza girip serinlemektir. Köpekleriniz özellikle suyu seven cinslerden ise bu onlar için vazgeçilmez bir aktivite olarak yaz boyunca yerini alacaktır.
 

Köpek Dostu Otellere Gidin

 
 
Ülkemizdeki otellere biraz geç yerleşmiş bir durum olsa bile artık çok sayıda köpek dostu oteller bulunuyor. Köpeğinizle birlikte yaz aktivitelerinizin arasına bu otelleri de alabilirsiniz. Kısa bir tatil yapmak isteyenler için bu oteller oldukça ideal görünüyor. Köpek dostu otellerin içinde sadece köpeklerinize ayrılmış çok sayıda alan bulunuyor. Birlikte kayıp suya atlayabileceğiniz ve köpeklerinizin rahatça eğlenebileceği özel ayrılmış bölümler yer alıyor.
 

Çimlerde Mini Beyzbol Oynayın

 
 
Yaz akşamlarında köpeğinizle yürüyüşe çıktığınızda geniş çim alanlarında mini beyzbol olarak geçen sizin fırlattığınız topu köpeğinizin geri getirdiği oyunları oynayabilirsiniz. Köpeklerin en sevdiği oyunlardan biri olan ve sahibiyle olan bağını kuvvetlendirdiği bilinen bu oyunları oynamayı tercih edebilirsiniz. Köpeğinizle birlikte yürüyüş yapabileceğiniz alan kısıtlı olabilir veya siz yürüyüş için uygun durumda olmayabilirsiniz. Bu gibi durumların olduğu bir bölgedeyseniz bu oyun sizin için en iyi aktivitelerden biri olacaktır.
 

Köpeklerinizle Birlikte Tekne Gezisi

 
 
Köpekleriniz sizinle birlikte bulunduğu tüm ortamlardan keyif alacaktır. Bu noktada rüzgar ve suyu seven bir köpeğiniz varsa onlarla birlikte tekne gezisine çıkabilirsiniz. Bu durumda köpeğiniz sizinle birlikte iyi vakit geçirdiğini görebilirsiniz. Yüzme ve su konusunda köpeğinizin durumundan emin değilseniz kesinlikle tasmasını çıkartmamalı ve gerekli deniz yeleklerini giydirmeniz gerektiğinin altını net bir şekilde çizelim.
 

Bağ Ziyaretinde Bulunun

 
 
Su ile arası çok fazla olmayan köpekleriniz için oldukça ideal bir yaz aktiviteleri arasında yerini alan bağ ziyaretleri, son yıllarda oldukça ön plana çıkıyor. Her köpek suyu sevmek zorunda olmadığı gibi cinslerinin özellikleri gereği yüzmeye de yatkın olmayabilirler. Bu gibi durumlarda köpeklerinizle yaz aylarında yapabileceğiniz aktiviteler arasına bir üzüm bağını ziyaret etmeyi ekleyebilirsiniz. Üzüm bağları arasında köpeğinizle birlikte dolaştıktan sonra bağ yerinin gölgesinde dinlenebilirsiniz. Uygun bir bağ yeriyse yerel şarapların da tadına bakarak eğlenceli bir gün planı yapabilirsiniz.
 

Köpeğinizle Birlikte Fotoğraf Çekimi Yapmak

 
 
Köpekleriniz öğrettiğiniz şekilde durup poz vermek konusunda oldukça başarılılardır. Onlarla birlikte fotoğraf çekimi yapmak oldukça eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Bunu bir bahane olarak kullanıp yeni yerler keşfetmeye bir ilk adım gibi değerlendirebilirsiniz. Köpeklerinizle birlikte yaz tatilinde yeni manzaralar keşfedip fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.
 

Piknik Yapmaya Köpeğinizi Götürün

 
 
Almanya’daki köpek sahipleri tarafından bölgenin uygunluğu nedeniyle en fazla tercih edilen yaz aktivitelerinden biri olan pikniğe, köpeklerini de dahil etmeyi ihmal etmiyorlar. Pikniğe giderken kendiniz için yaptığınız tüm hazırlığı köpekleriniz için de yaparak onları bu keyifli zamana dahil edebilirsiniz. Köpekleriniz sevdiği yiyecekleri hazırlayıp piknikte size dahil olmasını sağladığınızda bundan büyük keyif alacaktır. Ülkemizde çok fazla tercih edilmediğini bildiğimiz için bunu denemeniz gerektiğini ve birlikte top oynadıktan sonra hazırladığınız yemekleri yiyerek piknik yapmak oldukça eğlenceli olacaktır.
 

Basit Bir Fıskiye Oyunu Oynayın

 
 
Ufak bir bahçe içinde suya bağladığınız bir fıskiye ile köpeklerinizin enerjisini atmasını yaz sıcaklarında sağlayabilirsiniz. Suyun çok yüksek bir basınçla çıkmadığından emin olduğunuz bir fıskiyenin etrafında oyun oynayarak köpeğinizle birlikte ıslanabilirsiniz. Bu durumu özellikle çocuk ve köpek sahibi olan ailelerin tercih etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Basit bir çözüm ile yaz sıcaklarında köpeğinize ve çocuklarınıza eğlence çıkartabilirsiniz. Köpekler özellikle bu gibi durumlarda hem suya alışacaktır hem de serinlemesini sağlamış olacaksınız. Son olarak suyun basıncına mutlaka dikkat etmeniz gerektiğiniz altını bir kez daha çizelim.
 

Arabayla Gezmeye Çıkabilirsiniz

 
 
Yaz aylarındaki bu sıcak günlerde biraz serinlemek için arabayla gezintiye çıkabilirsiniz. Köpekleriniz için bu gibi aktiviteler her zaman eğlenceli olacaktır çünkü onların tek istediği sizinle birlikte olmaktır. Köpekler camdan dışarıya bakarak rüzgarla birlikte yolculuk yapmayı severler. Çok hızlı bir sürüş yapmadan birlikte kısa bir gezinti yapıp geri dönebilirsiniz. Bunu ilk defa yapacaklar için mutlaka ama mutlaka tüm güvenlik önemlerini aldığınızdan emin olun. Köpekleriniz bu duruma alışana kadar açık camdan tehlike yaratabilecek bir durumun içinde kalabilir. Güvenlik tedbirlerinizi almadan hareket etmememizi ısrarla belirtiyoruz. 
Köpeklerinizle iyi bir yaz tatili geçirmeniz dileğiyle...
 

Benzer Yazılar

Yukarı