Köpeğiniz için Yaz Diyeti

Köpeğiniz için Yaz Diyeti

Yaz aylarına geldiğimizde havalar iyice ısınmaya devam eder ve bir noktadan sonra sadece serin ve hafif yiyecekler tercih etmeye başlarız. Aynı durumun köpeklerimiz için de geçerli olduğunu unutmamalıyız. Köpeklerimiz sıcak günlerde iştahları normal olarak değişiklik gösterir. Onların da daha hafif ve daha serin yiyecekler tüketmesi gerekiyor. Köpeklerin iç ısısı insanlara göre çok daha fazla olduğu için sıcak havalar onları düşündüğümüzden fazla etkileyecektir. 
 
Buna göre beslenmesine ve diyetine özellikle yaz aylarında dikkat edip özen göstermek oldukça önemlidir. Bunun dikkate alınmadığı durumlarda nefeslenme sorununun yanında tüy dökülmelerinin de arttığını göreceksiniz. Köpekler cinslerine göre sıcak havalara daha duyarlı olabiliyorlar. Bu gibi durumlarda köpeğinizde ilk görülecek belirti iştahsızlıktır. En sevdiği yemekleri bile bitirmediğini gördüğünüzde bunun yüksek ihtimalle hava sıcaklığından olabileceğini bilmekte fayda var. Veteriner gözlemi sonrasında ekstra bir hastalık yoksa o noktadan sonra yapmanız gereken köpeğinizin beslenmesini yaz sıcaklığına göre ayarlamaktır.

Yaz Aylarında Köpekler ve Beslenme

 
 
Yaz aylarında köpeklerinizde değişim gözlemlemeniz mümkündür. Köpeğinizin cinsine bağlı olmakla birlikte sıcak havalar genelde onları rahatsız edecektir. Havaların uzun bir süre sıcak olacağı göz önünde bulundurulduğunda, köpeklerimiz için yapabileceğimiz en iyi şey onların beslenmelerine dikkat etmektir. Bu noktada özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar arasında;
 
 İnsanlarda olduğu gibi köpeklerimiz de sıcak günlerden etkilenir ve daha az tüketim içine girerler. Daha hafif ve özellikle taze yiyecekler tercih edilmelidir.
 
 Kış aylarında olduğu gibi köpeğinizin sevdiği yemekleri onlara verirken dışarıda ne kadar kaldığına dikkat etmelisiniz. Sıcaklardan dolayı dışarıda kalmış yemekler onun midesini bozacağı için yaz aylarında özellikle yemeklerini dışarıda olabildiğinde bekletmemek gerekiyor.
 
 Köpeğiniz normalde çok fazla sevmiyor olsa bile onun serinlemesine yardımcı olacak yiyecekleri yemekleri arasında dahil etmelisiniz. Taze meyveler bu konuda size yardımcı olacaktır.
 
 Köpeğinizin temiz ve serin suya erişimine özellikle yaz aylarında çok daha dikkat etmelisiniz. Öğünlerinin yanında onu en iyi serinletecek yöntemler arasında su tüketimi gelmektedir.
 
 Gereğinden fazla soğuk ya da buzlu su tüketiminden uzak tutmanızın faydasını mutlaka göreceksiniz.
 
 Yürüyüş yapacağınız zamanları serin saatlere göre ayarlamayı ve mutlaka yanınızda su bulundurmayı unutmayın.
 
 İlk etapta zorlansa bile köpeğinizin öğün saatlerini günün serin olduğu vakitlere yani sabah erken ve gece geç saatlere doğru ötelemeyi başarabilirseniz, onun daha iştahlı ve keyifle yemeğini tükettiğini göreceksiniz. Bunu uygulamadan önce aralardaki saatlerde problem yaşamadığınızdan emin olana kadar gözlem yapmaktan kaçınmayın.
 

Köpekleriniz İçin Yaz Diyetine Serinletici Öneriler 
Köpeklerinizi ana öğünlerinin dışında kalan saatlerde aşırı sıcaklardan koruyabilmek adına onlara bazı ara besinler verebilirsiniz. Bunların ona hem faydalı hem de serinletici bir etki yarattığını fakat tek başına bir ana öğünü olmadığını baştan belirtelim. Bu aşamada vereceğiniz ürünler günlük olarak tükettiklerinin %15'ini geçmemelidir. Onların serinlemesini sağlamış ve aynı zamanda çok fazla tüketmediği vitaminleri yemesine imkan tanımış olacaksınız. Aşağıda sıraladığımız ürünleri köpeğinize vermeden onunla ilgili yeterince bilgiye sahip olmak, veterinerden bilgi talep etmek olası bir alerji durumuna karşı önceden tedbirinizi almanıza imkan tanıyacaktır. Şimdi yaz aylarında serinletici besinleri sıralayalım.
 
Yeşil Fasulye
 
Köpeklerinize şimdiye kadar vermemiş olabilirsiniz ama yaz aylarından dondurulmuş veya soğuk haldeki yeşil fasulyeler hem besleyici hem de serinletici bir ara öğün olarak algılanabilir. Kalori olarak düşük olması sebebiyle beslenmesi ve diyet durumunu etkilemeden köpeğinize bol lif ve vitamin içeren bu fasulyelerle serinletmeyi başarabilirsiniz.
 
 Elma
 
Genelde yardımcı besinler arasında tercih edilen sağlıklı besinlerden biri de elmalardır. Köpeklerinizin elmaların sert dokusunu ısırmaktan keyif aldıklarını ve bunun aynı zamanda serinletici bir etkisi olacağını bilmelisiniz. Orta uzun dilimler halinde dolaptan çıkardığınız elmaları hazırlayarak özellikle yaz aylarında köpeğinize yardımcı ürün olarak yedirebilirsiniz.
 
 Salatalık
 
Diyet durumunda olan köpekleriniz için bulunmaz güzellikle olan besinlerin arasında yer alır. Bol sulu yapısıyla serin bir şekilde köpeğinize sunabilirsiniz. Vitamin olarak zengin bir yapıya sahip olan salatalıkların içinde B1, C ve K gibi vitaminlerin bulunduğu detayını da bilmekte fayda var. Besin değeri yüksek ve sulu olması sebebiyle sıcak günlerde hızlıca dolaptan çıkartabileceğiniz pratik ara öğünler arasında bulundurabilirsiniz.
 
 Karpuz
 
Karpuzlar kendi yapıları gereği neredeyse %92'si sudan oluşmaktadır. Bu nedenle köpeğinizin hem serinlemesini hem de ara öğün olarak karpuz tüketmesini tercih edebilirsiniz. Karpuzların içinde bulunan bolca vitaminden faydalanmak köpekleriniz için oldukça önemli olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise içinde bulunan tohumları ve çekirdekleridir.
 
 Kereviz
 
Kerevizler tıpkı karpuz gibi büyük bir oranı sudan oluşan besin değeri yüksek yiyeceklerden biridir. İçinde bulunan bol lif sayesinde tercih etmenizde ön plana çıkmaktadır. Kerevizleri köpeklerinize tüketmesi için vermeden önce temizliğinden ve doğru şekilde işlendiğinden emin olmanız gerekiyor. Bu ürünlerin ara öğün olarak tercih edilmesi her zaman çeşitliliği arttırması açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.
 

Yaz Aylarında Köpek Mamalarının Önemi
 

Yaz aylarında köpek mamalarının önemi çok daha artmaktadır. Bunun sebebi halihazırda köpeğinizin iştahında görülen değişimin aldığı besinlere ve çeşitliliğine etki etmesidir. Köpeğinizin bu süreçte iştahında olan değişim onu daha kolay tüketime yönelttiği için mamaların önemi değerlendirilmelidir. Köpekler bu sıcak günlerde sadece mama tüketmeye başlayacaklardır. Bunun doğru şekilde yönetilmesi köpeğinizin sağlığını yaz aylarında korumanızdan geçmektedir. Tek yönlü beslenmenin önüne geçmek için öncelikle veterinerinizden destek almanız en doğru kararlar arasında yer alacaktır. 
 
Bu süreçte çok fazla mama tüketilmesi köpeğinizin besin değerlerinde dengesizlik oluşturduğu gibi vücudunda oluşacak enerjinin de dengesiz hale gelmesine sebep olacaktır. Bu durum köpeğinizde normalden fazla uyuşukluğa ve hareket değişimine yol açacaktır. Bunun ilk belirtilerini köpeğinizin dışkısında görebilirsiniz. Mama sürecini iyi yönetebilmek adına dışkısını bile takip etmeniz köpeklerinizin sağlığını korumanıza imkan tanıyacaktır. Sürecin ilk yansımasını stres ve zor dışkılama ile görebilirsiniz.
 

Köpekleriniz İçin Yaz Diyeti Uygulaması ve Mama Değişimi

 
 
Yaz aylarına geldiğimizde köpeklerinizin mamalarını değiştirmeden önce gözlem yapmanız elinizde ona karşı bir veri bulundurmanızı sağlayacaktır. Her cins için mama değişikliği yapmak genelde doğru sonuç vermediğini bilmenizde fayda var. Yaz diyeti uygulamak köpeğinizin serin ve sağlıklı bir yaz geçirmelerini sağlayacaktır. Bunun için önce gözlem yapmanız ve ardından bu durumu veterinerinize açarak en uygun mamayı ve beslenme çeşidini bulmanız gerekmektedir. Mama değiştirmek köpeklerinizin sağlığını doğrudan etkileyeceği için bu konuda profesyonel bir veterinerden destek almanız oldukça önemlidir. Yaz aylarında iştah durumu değişen köpeklerinizin mamasını doğru belirlemek onu iyi tanımaktan geçeceği için iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor. Mama değişimi sonrasında aşırı tüketimine de ayrıca dikkat etmek büyük bir öneme sahiptir. 
 
Bu gibi diğer aylara göre sıcak geçen günlerde köpeğinizin günlük öğünlerini daha az tüketmeye başlaması normal olarak karşılanmalıdır. Bu durum onun giderek besin değerlerinin düşmesine sebep olacaktır. Bu durumu çözebilmek için mama değişimi ve sadece mama ile beslenmeye yönelmesi oldukça tehlikelidir. Köpeğinizi serin tutmaya çalışırken onun sağlığına zarar vermediğinizi iyi takip edip profesyonel yardım almanız gerektiğinin altını net bir şekilde çizmemiz gerekiyor. 
 

Yaz Diyetine Uygun Mama Tarifleri

 
 
Yaz aylarında köpekleriniz için serinletici ve aynı zamanda temel besin değerlerinden kaçınmadan onlara bazı alternatif mamalar yapabilirsiniz. Köpeğinizin hali hazırda sevdiği yiyeceklerin sunum şeklini bile değiştirerek onlara yaz diyetlerine uygun mamalar sunabilirsiniz. Bunu yanında tavuk, yumurta akı, salatalık, karnabahar, lor ve esmer pirinçler hem besleyici hem de yaz aylarına özel mamalar hazırlamanızda işinize yarayabilecek besinlerdir. Bu işlemleri yapmadan önce köpeğinizi ve alerji durumlarını iyi tanıyım veterinerinden bilgi aldığınızdan emin olun.
 
Köpeğinizin çok sevdiği kemik ve ilik yemeğini sadece sunumunu değiştirerek yaz diyetine uygun hale getirebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından ona mama olarak sunabilirsiniz.
 
 Kemiklerinizi iyice yıkayıp temizleyin.
 
 İçindeki ve etrafındaki ilik ve et parçalarını çıkartmayın.
 
 Pişirme sürecini bulunduğunuz ortama göre uygun şekilde yaparak nane ile kaynatınız.
 
 Pişirme sürecinin ardından soğutma yaparak kemiklerin temizlenmesi ve iliklerin ayırılması işlemini yapınız.
 
 Bu işlemlerin ardından ilik ve et parçalarını et suyuyla beraber dondurma tepsilerine ilave edin. 
 
 Dondurduğunuz parçaları köpeğinize beslenmesine uygun aralıklarda yaz diyetine göre verebilirsiniz.

 
 
Alternatif olarak daha hafif olan yaz diyetine uygun karaciğer ve lor karışımı yapabilirsiniz.
 
 Karaciğerleri haşlayarak klasik püre kıvamına getirin.
 
 Püre haline getirdiğiniz karaciğerleri beklemeye alın.
 
 Lor tamamen çözülene kadar çırpma işleminden geçirin.
 
 Hazırlamış olduğunuz karaciğer ve loru birleştirip karıştırma işlemi uygulayın.
 
 Tamamen karıştırdıktan sonra yaptığınız miktara göre büyük mama boyutuna getirin.
 
 Uygun şekilde dondurma işlemi uygulayın. 
 
 Ardından bu karşımı ara öğünlerinde hem serinletmek hem de besin değerlerini korumak için yaz diyetine uygun halde tercih edebilirsiniz.
 
Karaciğer tercih etmek istemeyenler için onun yerine muz veya patates püresi tercih ederek dondurmaya yakın bir kıvam elde edip köpeğinize sunabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı