Köpeğinizi Serinletecek En İyi Yaz Yiyecekleri

Köpeğinizi Serinletecek En İyi Yaz Yiyecekleri

 
Yaz sıcakları, insanları rahatsız ettiği gibi hayvanlarıda fazlasıyla rahatsız eder. Sıcaktan bunalan köpeklerinizi serinletmek için onların ihtiyaçlarını bilmeniz ve köpeğinizi bu ihtiyaçları giderecek şekilde beslemeniz gerekir. Köpeklerin de onları serinletecek gıdalara ihtiyacı vardır. Köpeklerinizi serinletecek en iyi yiyecekleri öğrenmek için yazımıza devam edin.

Sıcak Havalarda Köpeğinizi Nasıl Beslemelisiniz?

 
 
Yaz ayları, hem evcillerin hem de köpeklerin zorlandığı aylardır. Köpeğiniz sıcak havalarda daha az yemeye başlar. Yaz mevsiminde köpeğinizin fiziksel aktivitesi azalacak ve bu da yemek yeme isteğini azaltacaktır. Bu durumda yapmanız gereken köpeğinizin hoşuna gidecek, onu serinletecek yiyeceklere başvurmaktır. 

İşte size köpeğinizi serinletecek en iyi yaz yiyecekleri listesi: 

 Dondurulmuş Tavuk Çorbası Küpleri 
 
Tavuk çorbası ya da tavuk parçalarını bir tepsinin üzerine koyarak buzlukta dondurabilirsiniz. Köpekler sıcak havalarda buzla oynamaya bayılır. Tavuk çorbası ile tatlandırılmış buzları ise yerler. Böylece hem köpeğiniz serinlemiş olur hem de yemek yemiş olur. Kolay ve etkili bir serinletme yöntemi olarak dondurulmuş tavuk çorbası küplerini deneyebilirsiniz. 
 
 
 
 Dondurulmuş Meyveler 
 
Köpeğinizin vitamin ve mineral dengesinin bozulmasını istemiyor hem beslenmesini hem de serinlemesini istiyorsanız dondurulmuş meyveler yerinde bir seçim olacaktır. Karpuz, kavun, elma, çilek gibi mevsim meyvelerini dondurarak köpeğiniz için güzel bir ikramlık hazırlayabilirsiniz. Dondurulmuş meyve hazırlarken dikkat etmeniz gereken şey: Meyveleri küçük parçalara ayırmak. Kestiğiniz meyveleri ister ayrı ayrı isterseniz bir arada dondurabilirsiniz. Meyveleri hazırlarken kabuklarını soymayı, çekirdeklerini çıkarmayı, varsa tohumlarını temizlemeyi unutmamalısınız. Sıcak havalardan bunalan ve serinleme ihtiyacı duyan köpeğiniz için dondurulmuş meyveler şahane bir atıştırmalık olacaktır. 
 
 
 
 Sade Ayran 
 
Ayran, köpeklerini serinlemesini sağlayan, sıvı ihtiyacını karşılayan bir içecektir. Tatlı dostunuz için ayran hazırlarken sade olmasına, baharat ve tuz içermemesine dikkat etmelisiniz. İsterseniz ayranı da küp küp dondurabilir, köpeğinizi ayran küpleri ile serinletebilirsiniz. Ayran, aynı zamanda köpeğinizin bağırsaklarını güvende tutar. 
 
 Yoğurt
 
Köpeğinizin serinlemesini sağlayan yiyeceklerden birisi de yoğurttur. İster sade olarak isterseniz sempatik arkadaşınızın sevdiği bir meyveyi ilave ederek onun için güzel bir yaz yemeği hazırlayabilirsiniz. Yoğurt ve meyve karışımı köpeğinizin kaybettiği mineral ve vitamini almasını sağlayacağı gibi sıvı ihtiyacını karşılayarak sıcak ile mücadelesini kolaylaştıracaktır. İsterseniz yoğurdu da küçük parçalara ayırdığınız karpuz ve çilek gibi mevsim meyveleri ile karıştırarak küp küp dondurabilirsiniz. 
 
 Karpuz 
 
Karpuz, yüzde 90’ı su olan bir meyve olarak yaz mevsiminde en fazla tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Köpeğinizin karpuz yemesine izin vermelisiniz. Ancak karpuz vermeden önce tüm çekirdekleri temizlediğinizden emin olmalısınız. Çekirdekler köpeğinizin bağırsak sistemine zarar verebilir. Bu nedenle çekirdeksiz karpuz vermeye özen göstermelisiniz. 
 
 
 
 Salatalık 
 
Tam bir mineral, vitamin ve sıvı kaynağı olan salatalık yaz aylarında evciliniz için serinletici bir yiyecek olacaktır. Salatalığı, karbonhidrat ve şeker oranı düşük olduğu için ideal bir atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz. 
 
 Mango 
 
Lif deposu, vitamin ve mineral açısından zengin mango, ideal bir atıştırmalık olacaktır. İsterseniz mangoyu küp küp dondurabilirsiniz. Böylece köpeğiniz buzla oynarken mango tadını alacak ve buzu yutarak serinleyecektir. Lezzetli ve sağlıklı bir yaz yiyeceği olan mango köpeklerin severek tükettikleri bir meyvedir. 
 
 Yaban Mersini 
 
Köpeğinizin serinlemesine yardımcı olacak yaban mersinini düşük kalorili, şekerli bir atıştırmalık olarak köpeğinize gönül rahatlığı içinde verebilirsiniz. Soğuk bir mango öğünü, köpeğinizin serinlemesine yardımcı olacaktır. 
 
 Dondurma 
 
 
 
Sıcak havadan bunalan köpeğiniz yediğiniz dondurmaya saldırıyor olabilir. Serinlemek için köpeklerde soğuk bir şeyler yemeyi severler. Köpeğinize ara sıra vanilyalı dondurma verebilirsiniz. Dondurma vermeden önce uygun olup olmadığını kontrol edin. Eğer emin olamıyorsanız köpeğiniz için evde dondurma yapabilirsiniz. 
Olgun bir muzu biraz yoğurtla karıştırarak püre haline getirin. Elde ettiğiniz karışımı buzdolabında bir gece bekletin. İyice soğuduğundan emin olunca serinlemesi için köpeğinize verin. Hem çok güvenli hem de serinlettiği için bu karışımı belirli aralıklarla köpeğinize yedirebilirsiniz. 
Ancak bu tarz yiyeceklerde aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmamalısınız. 
 
 Nane Yaprakları 
 
Nane, serinletici özelliği ile ön plana çıkan bir bitkidir. Evciliniz için hazırladığınız serin içeceklere nane yaprağı katarak içeceklerin etkisini artırabilirsiniz. Ancak tüm yiyeceklerde olduğu gibi nane kullanırken de ölçülü olmaya özen göstermelisiniz. 200 ml su için 1 yaprak nane kullanmanız gerekir. Köpeğinize zaman zaman naneli su vererek serinlemesini sağlayabilirsiniz.
 

Köpeğinizin Sıcak Hava ile İmtihanı 

 
 
Köpekler, sıcak havalarda insanlar gibi terleyemedikleri için ısı dengelerini nefes alıp vererek yaparlar. Sıcak havalarda köpeğinizin serinlemesi için öncelikle onun için serin bir alan yaratmanız zarurîdir. Yaz döneminde tatlı minnağınızın egzersiz ihtiyacını karşılamak için dışarıya sabah erken saatlerde akşam ise geç saatlerde çıkarmanız yerinde bir davranış olacaktır. Unutmayın! Onlar da insanlar gibi yakıcı güneş ışığı altında kaldıkları zaman güneş çarpması başta olmak üzere birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilirler. 
 
Köpeğinizin yaz döneminde enerji ihtiyacı azalır. Bu nedenle yaz mevsiminde ona özel bir diyet programı uygulamanız, serinlemesini sağlayacak yiyecekleri diyet listesine eklemeniz gerekmektedir. Metabolizmalarını destekleyecek, daha az enerji harcamalarını sağlayacak yiyecekleri vermek sevimli dostunuzun sıcak hava ile imtihanının kolaylaştıracaktır. Bu sürece en sağlıklı şekilde atlatmaları için bol sıvı almaları gerektiğini aklınızdan çıkarmamalı, köpeğinizin yeteri kadar su içtiğinden emin olmalısınız. 
 
Sıcak havalarda serinlemek için köpeklerin daha sık yıkanması gerekir. Sıcak havaların etkisini azaltmak ve yavrunuzun daha rahat etmesini sağlamak için 15 günde bir yıkayabilirsiniz. Eğer deniz kenarındaysanız ve tatlı miniğinizin yüzmesine izin veriyorsanız denizden çıktıktan sonra temiz su ile duş almasını sağlamalısınız. Aksi takdirde deniz suyu, kürkünün sertleşmesine ve köpeğinizin rahatsız hissetmesine neden olacaktır. 
 

Sıcak Çarpmasını Önlemek için Yapmanız Gerekenler 

Köpeğinizin her zaman temiz suya ulaşmasını sağlayın. Yeterli sıvı alıp almadığını kontrol edin. 
 
Uzun süre yalnız kalması gerekiyorsa köpeğinizin bulunduğu ortamın havalandığından ve temiz suyun, köpeğinizin ulaşacağı bir yerde olduğundan emin olun. 
 
Havaların çok ısındığı yaz aylarında köpeğinizin tüylerini tıraş ettirebilirsiniz.
 
Köpeğinizi dışarı çıkarmak için öğlen saatleri yerine sabah ve akşam saatlerini tercih etmelisiniz.  
 

Benzer Yazılar

Yukarı